Laboratorium

MPWiK Rzeszów: laboratorium z 90 oznaczeniami akredytowanymi

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 marca 2022 08:43

MPWiK w Rzeszowie ma się czym pochwalić

Laboratorium z 90 oznaczeniami akredytowanymi

Laboratorium Centralne Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie najprawdopodobniej wzbogaci się o 23 kolejne akredytowane oznaczenia. W sumie rzeszowskie laboratorium będzie wykonywało ponad 90 oznaczeń akredytowanych- czytamy na stronie Przedsiębiorstwa.

Laboratorium Centralne MPWiK to trzy pracownie: wody i mikrobiologii na terenie Zakładu Uzdatniania Wody przy ul. Zwięczyckiej i pracownia ścieków na terenie oczyszczalni przy ul. Ciepłowniczej. W laboratoriach pracuje 21 wysokiej klasy, kompetentnych fachowców. To chemicy i biolodzy.

- Laboratorium MPWiK oprócz badania wody pitnej produkowanej w Zakładzie Uzdatniania Wody i kontrolowania jakości odprowadzanych ścieków świadczy także usługi w zakresie badania wody i ścieków dla klientów zewnętrznych indywidualnych i instytucjonalnych. 90 procent naszej działalności to praca dla spółki, ale jesteśmy otwarci na klientów z zewnątrz – mówi Bożena Mach, kierowniczka laboratorium. Tłumaczy, że rzeszowskie laboratorium będzie miało niebawem 23 nowe oznaczenia akredytowane.

- 13 w pracowni odpadów, 5 w pracowni osadów ściekowych i 5 w pracowni wody. Proces zatwierdzania nowego zakresu akredytacji w Polskim Centrum Akredytacji trwa z reguły około dwóch miesięcy – wyjaśnia Bożena Mach.

Po zatwierdzeniu nowych oznaczeń rzeszowskie laboratorium będzie posiadać już ponad 90 oznaczeń akredytowanych. Posiadanie akredytacji znacznie podnosi prestiż laboratorium choć jest dość kosztowne. Oznacza bowiem konieczność np. udziału w badaniach biegłości czy monitorowania wyników badań w bardzo szerokim zakresie.

- W lutym br. w Laboratorium Centralnym MPWiK trwał audyt. Troje audytorów PCA sprawdzało działanie laboratorium w trzech różnych obszarach i wydali bardzo pozytywne opinie. Bardzo chwalili nasz system pracy, uznali że działa na wysokim poziomie – mówi Bożena Mach i dodaje: - Laboratorium MPWiK w systemie ciągłym monitoruje jakość produkowanej wody oraz jakość odprowadzanych ścieków, świadczy także usługi dla klientów zewnętrznych. Jest duże zainteresowanie klientów badaniami np. wody studziennej.

Rzeszowski MPWiK dostarcza odbiorcom wodę przy pomocy 1116 kilometrów sieci wodociągowej. Wykorzystuje m. in. 41 pompowni wody i 18 zbiorników wyrównawczych o łącznej pojemności ponad 38 tysięcy metrów sześciennych. Z kolei rzeszowska oczyszczalnia oczyszcza średnio blisko 45 tysięcy metrów sześciennych ścieków na dobę. Jej maksymalna przepustowość to 54 500 metrów sześciennych na dobę. Jakość oczyszczanych ścieków jest bez przerwy monitorowana przez analizatory ścieków. Jest także pod stałą kontrolą laborantów.

MPWiK w Rzeszowie przypomina, że Laboratorium Centralne zostało zmodernizowane w 2019 roku. To była gruntowna, generalna modernizacja techniczna, technologiczna i sprzętowa. Zastosowano najnowsze znane technologie badawcze. Przebudowa budynku Laboratorium Centralnego kosztowała ponad 1 milion 374 tysiące złotych.

Laboratorium MPWiK oprócz badania wody pitnej i kontrolowania jakości odprowadzanych ścieków świadczy także usługi w zakresie badania wody i ścieków dla klientów zewnętrznych, indywidualnych i instytucjonalnych.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MPWiK w Rzeszowie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 marca 2022 08:43
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Gruba Kaśka ma 60 lat

    Gruba Kaśka ma 60 lat

    Mieszkańcy będą mogli li…

    Wodociągi Chrzanowskie: porozumienie z Fundacją podpisane

    308 aut za ponad 30 mln …

    Wody Polskie wymieniają flotę – przetarg w trakcie

    Ta metoda wykryje wyciek…

    Szpiegowanie w Szczecinie