Uzdatnianie i dystrybucja wody

Nowa pracownia w zielonogórskim laboratorium

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 18 lipca 2025 09:23

Wodociągi Zielona Góra poinformowały o uruchomieniu nowej Pracowni Analiz Sensorycznych, w której będą prowadzić specjalistyczne badania smaku i zapachu próbek wody.

Pracownia została otarta w Laboratorium Badania Wód i Ścieków. Czym jest analiza sensoryczna? Jak wyjaśnia Spółka to ocena właściwości produktu odbieranych za pomocą zmysłów – wzroku, węchu, smaku, dotyku i słuchu.

„W przypadku badania wody skupiamy się przede wszystkim na smaku i zapachu, które mogą dostarczyć cennych informacji o jej jakości. Kluczowe znaczenie ma tu odpowiednie środowisko pracy – dlatego nasza pracownia została zaprojektowana z dbałością o każdy szczegół”- informują Wodociągi Zielona Góra.

Chodzi m.in. o neutralne kolory ścian, przegrody między stanowiskami – dla maksymalnej koncentracji, jednolite oświetlenie oraz osobne pomieszczenie do przygotowania próbek.

Jak dodaje Spółka zespół analizujący tworzą wyselekcjonowani i specjalnie przeszkoleni analitycy. Przeszli oni testy wrażliwości smakowej i zapachowej, obejmujące rozpoznawanie smaków (słodki, słony, kwaśny, gorzki, metaliczny) i zapachów (gnilny, trawiasty, ziemisty, apteczny).

„Dzięki temu wiemy, że nasze analizy są rzetelne i powtarzalne, a wpływ indywidualnych czynników, takich jak alergie czy przeziębienia, został dokładnie oceniony”- informują Wodociągi Zielona Góra.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wodociągi Zielona Góra

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 18 lipca 2025 09:23
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Szczecin: nowa usługa w …

    Szczecin: nowa usługa w Laboratorium Centralnym ZWiK

    Kolejne 109 mln zł na us…

    Środki pozwolą na uruchomienie 180 zadań

    Z warszawskiego magistra…

    Michalak-Kucińska nowym zastępcą PGW

    Stop Powodzi - ruszają k…

    Jak zredukować ryzyko powodzi w zlewni Kaczawa?