Oczyszczanie ścieków Zagospodarowanie osadów ściekowych

Nowa prasa do osadów

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 stycznia 2021 14:02

MPWiK Leszno: Nowa prasa do osadów trafi wkrótce na oczyszczalnię

W nową prasę ślimakową do odwadniania osadów ściekowych zostanie wyposażono oczyszczalnia ścieków  w Henrykowie, obsługująca  miasto Leszno.

Powstające podczas procesu oczyszczani ścieków osady stanowią w Polsce jeden z największych strumieni odpadowych, prawdopodobnie większy niż strumień odpadów z gospodarstw domowych i ogrodowych, szacowany na ok. 3,5 mln ton rocznie. Oczyszczalnia w Henrykowie generuje ponad 14 tys. ton osadów rocznie, czyli prawie 40 ton dziennie.

MPWiK zdecydowało się na inwestycje, gdyż wykorzystywane do tej pory prasa jest już przestarzała i ulega częstym awariom. Nowa prasa ślimakowa będzie w pełni zautomatyzowana,  z ciągłą kontrolą wydajności, prędkości śruby, przeciwciśnienia i płukania. Urządzenie charakteryzuje się wysoką wydajnością, uzyskiwaną dzięki wieloetapowym strefom odwadniania, zapewniającym największy obszar otwarty w strefie zagęszczania. Jest też ekonomiczne w użytkowaniu i ciche w trakcie  pracy.

- Wstępnie licząc poprzez inwestycję w zakup nowej prasy zredukujemy roczne ilości produkcji osadów odwodnionych nawet o 25%, czyli ok. 3500 ton. Przy obecnych rosnących od kilku lat cenach zagospodarowania osadów, zakładane oszczędności wyniosą ok. 560 tys. zł rocznie, a do tego zyskamy zapewnione bezpieczeństwo technologiczne na wiele, wiele lat. Co ważne, przed nami kolejne etapy modernizacji oczyszczalni ścieków, a efekty będą jeszcze bardziej widoczne- podkreśla Prezes Zarządu MPWiK Pan Rafał Zalesiński.

Umowa na dostarczenie, montaż oraz rozruch technologiczny  została podpisana kilka dni temu pomiędzy MPWiK w Leszcznie a lokalną firmą Weir Minerals Poland Sp. z o.o.. Jej wartość to 1 mln 770 tys. zł. Firma ma czas do 18 czerwca na zrealizowanie zamówienia.

Budowę Oczyszczalni Ścieków w Henrykowie rozpoczęto 3 października 1994 roku. Obiekt został zlokalizowany w odległości 6 km od miasta Leszna. Budowę oprócz MPWiK finansował Urząd Miasta Leszna i Leszczyńska Spółka Wodno-Ściekowa. Na oczyszczalnie ścieków w Henrykowie ścieki dopływają poprzez sieć kanalizacji ogólnospławnej i sanitarnej. Zebrane z terenu miasta ścieki trafiają do głównego kolektora dosyłowego o długości 6.5 km , który łączy Leszno z Henrykowem. Średnica kolektora to prawie 2 metry.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MPWiK Leszno

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Prasa w Lesznie

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 stycznia 2021 14:02
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Uwaga: niedobory wody, s…

  Woda to nie śmietnik i jest jej coraz mniej!

  308 aut za ponad 30 mln …

  Wody Polskie wymieniają flotę – przetarg w trakcie

  Odzysk wody ze ścieków w…

  Filtracja membranowa i dezynfekcja UV

  Będą szczepienia dla pra…

  Ministerstwa Zdrowia poinformował o uwzględnieniu branży wod-kan w Narodowym Program…