Maszyny i urządzenia

Nowoczesne pompy do zestawów hydroforowych

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 maja 2022 22:16

Nowoczesne pompy do zestawów hydroforowych

Pompy pionowe wirowe stanowią doskonałe rozwiązanie w budowie zestawów hydroforowych, gwarantując wysoką wydajność i osiągnięcie odpowiednich ciśnień. Pompy wielostopniowe można podzielić na dwa rodzaje: pompy wielostopniowe pionowe i pompy wielostopniowe poziome. Każdy z nich posiada własną specyfikę i charakterystykę, które pozwalają na lepsze dostosowanie się do określonego obszaru zastosowania lub instalacji, umożliwiając tym samym zaspokojenie szerokiego zakresu aplikacji.

Seria EVMS 1-90 firmy EBARA to pompy wielostopniowe pionowe wykonane z żeliwa, stali nierdzewnej AISI304, lub AISI 306, z ciśnieniami roboczymi 16, 25, 30 i 35 bar, posiadające szereg innowacyjnych cech, które wpływają na  skrócenie czasu instalacji, monitoring stanu oraz żywotność. Pompy EVMS wytwarzane w typoszeregu o wydatkach: 1, 3, 5, 10, 15, 20, 32, 45, 64 i 90 m³/h odpowiednim dla większości zastosowań rynkowych, są produkowane z przestrzeganiem najwyższych standardów jakości, w celu uzyskania niezawodności eksploatacyjnej za pomocą ścisłych technicznych kryteriów oceny i programów kontroli obejmujących cały proces produkcyjny.

Innowacyjne rozwiązania

Jednym z elementów, który wyróżnia pompy pionowe EBARA jest zaprojektowanie wirnika o specjalnym kształcie, dzięki któremu istnieje możliwość zredukowała  obciążenia osiowego wału pompy, przy zachowaniu dużej sprawności jednostki. Na ogół problem zbyt dużych obciążeń osiowych rozwiązuje się stosując specjalne łożyska silnika, lub umieszczając dodatkowe łożysko, jednak są to rozwiązania komplikujące konstrukcje oraz wpływająco znacząco na ograniczenie zastosowanie odpowiedniego silników dostępnych na rynku. Tego problemu nie ma w pompach EVMS, gdyż zastosowanie wirnika Shurricane pozwala na stosowanie standardowych silników przemysłowych bez żadnych modyfikacji oraz zmniejszenie liczby cykli konserwacyjnych łożysk silnika. Co więcej pompy posiadają wysoką sprawność, MEI > 0.7 dla wszystkich modeli.

Zastosowanie wirnika Shurricane wyeliminowało problem związany wielkością łożyska lub też stosowanie dodatkowego łożyska kulkowego, w celu zredukowania obciążenia wału pompy.

Pompa z wirnikiem Shurrikane to:

 • Prosta konstrukcja bez dodatkowych łożysk
 • Elastyczność w stosowaniu dowolnych silników, dostępnych na rynku
 • Dłuższa żywotność łożyska silnika, bez zmiany charakterystyki

Łatwa Konserwacja

Firma EBARA dąży w swoich produktach do stosowania unikalnych rozwiązań, które nie tylko zwiększą żywotność i niezawodność, ale również ułatwią konserwację i serwisowanie urządzeń. Wśród licznych cech pomp EVMS można wyróżnić kasetowe uszczelnienie mechaniczne wału pozwalające na wymianę uszczelki wału bez konieczności demontażu wspornika silnika. Podkładka sprzęgła pozwala na przeprowadzenie szybkiej i prostej konserwacji bez konieczności demontażu ciężkich silników o mocy ponad 5.5 kW.

Ponadto w ofercie znajduję się pełna gama różnych materiałów uszczelnienia wału, które można dostosować do warunków pracy oraz tłocznego medium. Można wyróżnić takie materiały jak:

B: Grafit impregnowany żywicą, który zapewnia samosmarowanie

Q: Spiekany węglik krzemu, który posiada najwyższą twardość (HV 2,500), dobrą odporność na korozję i zużycie oraz większą przewodność cieplną

Qg: Węglik krzemu z grafitem- posiada lepsze samosmarowanie niż węglik krzemu

Zastosowanie węgla lub grafitu z węglikiem krzemu może być stosowane jako suchy

środek smarny zmniejszający tarcie.

Niezwykle istotne jest możliwość bezproblemowej wymiany w czasie awarii i zastosowanie pompy o tych samych przyłączach, dlatego pompy EVMS charakteryzują się pełną gamą różnych rodzajów przyłączy, które można dopasować do istniejącej aplikacji, czy nowo projektowanych instalacji.

System inteligentnych korków, to coś co jest standardem w pompach  pionowych EVMS. Pompy wielostopniowe wyposażone są w korek odpowietrzający, do napełniania wodą i gniazda czujnika, do montażu czujników, pomiarów ciśnienia zasysania i ciśnienia wylotowego oraz korek spustu. Dodatkowo w modelu EVMS32-90 dwa korki zalewowe znajdują się po obu stronach wsporników silnika a korek odpowietrzający jest zintegrowany z korkiem zalewowym.

Dodatkowo, żeby zmniejszyć ryzyko zgubienia śrub podczas rozkręcania skrzynki elektrycznej, zastosowano nieodłączalne śruby i uszczelki do mocowania skrzynki zaciskowej silnika od 0,75 kW.

Pompy odśrodkowe wielostopniowe EVMS mogą pracować w zakresie temperatur od - 30°C do + 140°С oraz posiadają szereg certyfikatów w tym CE oraz PZH. Na zamówienie dostępne są także wersje do pracy w strefie wybuchowej z ATEX.

Mogą pracować w gospodarstwach domowych, zakładach przemysłowych, czy stacjach uzdatniania wody. Ich dziedziny zastosowań to m.in. uzdatnianie wody odwrócona osmoza, zasilanie kotła, mycie i czyszczenie, praca w instalacjach chłodniczych, instalacje do mycia pojazdów, zwiększenie ciśnienia, systemy przeciwpożarowe, nawadnianie itp.

Więcej informacji na https://www.ebaraeurope.pl/produkt/evmslg/

Źródło: artykuł sponsorowany.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 maja 2022 22:16
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Wielkopolskie: po 30 lat…

  Spiętrzenie wody rzeki Męciny wskutek wybudowania ziemnej zapory czołowej

  Kawa z ekspertem: „Orzec…

  Jędrzej Bujny: czy model cywilno prawny stanowi realna alternatywę?

  Wodowanie drugiego lodoł…

  Jednostka o nazwie Nerpa powiększy flotę lodołamaczy

  Dzień Ziemi w Nowym Sączu

  200 drzew na stacji uzdatniania