Inwestycje

Odcinek kolektora wiślanego w budowie

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 17 marca 2022 08:04

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A. buduje kolejny odcinek największego kolektora tranzytowo-retencyjnego stolicy – Wiślanego. Cały kolektor powstaje wzdłuż Wisłostrady i będzie miał łączną długość ponad 9 km.

Kolektor jest budowany metodą bezwykopową w technologii mikrotunelingu, co w istotny sposób ogranicza liczbę wykopów otwartych. Mimo tak dużej skali inwestycji, na jednej z ważniejszych arterii Warszawy możliwe jest ograniczanie utrudnień takich jak zwężenie pasów ruchu, które mają charakter jedynie punktowy. Technologia polega na drążeniu tunelu, w który wprowadzane są rury przewodowe. Kolektor na odcinku od ul. Karowej do Mostu Gdańskiego będzie miał średnicę 1,2 m.

Budowa kolektora Wiślanego została podzielona na etapy: na odcinku od Mostu Gdańskiego do ul. Dewajtis/Pergaminów realizacja zadania trwa od grudnia 2020 r. i ma się zakończyć w I kwartale 2023 r. Umowa na  ostatni odcinek kolektora – od ul. Dewajtis/Pergaminów do Zakładu Farysa została zawarta w listopadzie ub. r., a obecnie trwają prace projektowe. Te dwa etapy realizuje Budimex S.A.

„Zadaniem kolektora Wiślanego będzie zapewnienie odbioru i czasowej retencji ścieków oraz wód opadowych dopływających z lewobrzeżnej części Warszawy, tj: Mokotowa, Ochoty, Woli, Śródmieścia, Żoliborza i Bielan. Nieczystości będą następnie kierowane poprzez zakłady Farysa i Swiderska do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Dzięki możliwości magazynowania nadmiaru wód opadowych podczas intensywnych deszczy nawalnych, zostanie też ograniczona konieczność uruchamiania się tzw. zrzutów burzowych do Wisły”- informuje spółka MPWiK Warszawa.

Budowa trzech największych kolektorów – Wiślanego, Lindego Bis i Mokotowskiego Bis, łącznie z oddanym w 2020 r. zbiornikiem na ścieki i wody opadowe (o poj. 80 tys. m³) na terenie Zakładu „Czajka”, zwiększą pojemność retencyjną stołecznej sieci kanalizacyjnej o około 140 tys. m³. Realizacja tych inwestycji jest wynikiem m. in obserwacji zmian klimatycznych – pozwoli na minimalizowanie ryzyka powstawania takich zjawisk jak zalewiska i podtopienia w czasie gwałtownych opadów.

Prace na jego 2-kilometrowym odcinku od ul. Karowej do Mostu Gdańskiego wykonawca – Inżynieria Rzeszów S.A – rozpoczął w styczniu 2022 r., a ich zakończenie zostało zaplanowane na I kwartał 2023 r. Sama inwestycja jest prowadzona przy wsparciu środków unijnych.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MPWiK Warszwa

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 17 marca 2022 08:04
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Edukacja w miejscu produ…

    ZWIK Szczecin: Młodzież z Europy zwiedzała ZPW Miedwie

    Wodociągi Chrzanowskie -…

    Wodociągi Chrzanowskie - kupili geofon do wykrywania nieszczelności

    CBA: zatrzymania w Wodac…

    CBA: zatrzymania w Wodach Polskich

    Opolskie: w Oleśnie zako…

    Inwestycja kosztowała ok. 29 milionów