Inne

Otwock: Rozpoczęli geotermalny odwiert

KATARZYNA ULAS Dodany dnia: 29 października 2023 19:05

Przy otwockim parku miejskim rozpoczęto wiercenie otworu geotermalnego o głębokości 1645 m. Celem jest ustalenie zasobów wód termalnych, które miasto chce wykorzystać nie tylko do ogrzewania domów, ale i do picia w celach uzdrowiskowych.

Jak potwierdziły kilkuletnie badania i analizy geologiczne, Polska ma ogromny potencjał geotermalny, który obejmuje niemal połowę obszaru kraju.

W przypadku Otwocka szacuje się, że wybudowana tutaj ciepłownia geotermalna na bazie uzyskanych przypływów wód termalnych pozwoli uzyskać ok. 4,21 MW ciepła (przy schłodzeniu wody termalnej do 20 st. C). Jednak realne możliwości zostaną zweryfikowane po wykonaniu odwiertu rozpoznawczego, przeprowadzeniu badań geofizycznych, a następnie badań hydrogeologicznych, i laboratoryjnych. Realizacja inwestycji otrzymała wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W uroczystej inauguracji prac, która odbyła się 24 października 2023 r., uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski oraz prezydent Otwocka Jarosław Margielski. - Dzisiaj na bezpieczeństwo surowcowe i energetyczne patrzymy z punktu widzenia wykorzystania lokalnych źródeł energii, którymi dysponujemy. Takim lokalnym źródłem jest geotermia – mówił wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

Jak zaznaczył Główny Geolog Kraju, możliwość otrzymania 100% dotacji całkowicie zdejmuje z samorządów ryzyko związane z wykonaniem pierwszego odwiertu badawczego na nieudokumentowanym jeszcze złożu wód termalnych.-     Na wniosek różnych gmin w ciągu roku Państwowa Służba Geologiczna wydała ponad 240 opinii na temat występowania i możliwości wykorzystania wód termalnych. Pokazuje to nie tylko jak duże jest zainteresowanie, ale także jak wzrasta nasza świadomość społeczna w zakresie tego, że powinniśmy wykorzystywać naturalne i odnawialne źródła energii – podsumował.

Odwiert będzie trwał ok. 2,5 miesiąca. Po tym okresie wodne złoża będą badane nie tylko pod kątem temperatury, ale również mineralizacji. Miasto chce bowiem, aby wydobywana woda była wykorzystywana nie tylko do ogrzewania mieszkań, ale też do celów uzdrowiskowych.  W ten sposób miasto chce powrócić do swoim korzeni.

Sam odwiert i związane z nim pozwolenia kosztować będzie 11,5 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 100% dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

KATARZYNA ULAS Dodany dnia: 29 października 2023 19:05
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Będą spulchniać dno Wisły

    „Chude Wojtki” gotowe do pracy

    Umowa na budowę suchego …

    RZGW w Rzeszowie: BUDIMEX wybuduje zbiornik „Góra Ropczycka”

    Koszty wzrosły - innego …

    Wodociągi Chrzanowskie: nowe taryfy za wodę i ścieki

    Z warszawskiego magistra…

    Michalak-Kucińska nowym zastępcą PGW