Inwestycja, która na swój finał czeka od 30 lat, ma zakończyć się pod koniec tego roku. Mowa o zbiorniku, który powstanie poprzez spiętrzenie wody rzeki Męciny wskutek wybudowania ziemnej zapory czołowej, usytuowanej około 70 m powyżej drogi Tulce (gm. Kleszczewo) – Środa Wielkopolska.
Warto zaznaczyć, że na obszarze gminy Kleszczewo notowane są jedne z najniższych w kraju roczne poziomy opadów deszczu (poniżej 550 mm). Charakterystyczną cechą tego regionu jest brak jezior, mokradeł oraz niewielka powierzchnia łąk. Prawdziwym problemem są niskie wartości odpływu jednostkowego i nierównomierne przepływy, wynikające z niedoboru opadów i słabo przepuszczalnego podłoża, niemal całkowicie odlesionego. Deficyt wody jest szczególnie odczuwalny na terenach intensywnego rolnictwa, a do nich zaliczana jest gmina Kleszczewo, gdzie m.in. występują gleby bardzo dobrej jakości.
Dlatego priorytetowym celem zbiornika o pojemności retencyjnej 242 tys. m³ będzie magazynowanie prawie 67 tys. m³ objętości wody dla nawodnień rolniczych, w tym do nawodnień użytków zielonych. Realizacja projektu przyczyni się również do poprawy bilansu wodnego i zdolności retencyjnej zlewni oraz zabezpieczenia mieszkańców regionu przed okresami intensywnych opadów przeplatanymi z występowaniem długotrwałej suszy.
Powierzchnia administracyjna zbiornika wyniesie 22,45 ha. Zakończenie prac budowlanych związanych z czaszą zbiornika zgodnie z harmonogramem robót, planowane jest na koniec grudnia 2022 roku. Po tym okresie powinna rozpocząć się procedura przekazania nowo wybudowanego zbiornika do eksploatacji.
Całkowity koszt inwestycji zgodnie z kosztorysem wynosi 22.066.282,74 zł, w tym dofinansowanie ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego - 16.211.000,00 zł.
Redaktor Wodociągowiec