Na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej ruszają dwusemestralne studia podyplomowe "Technologie bezwykopowe renowacji rurociągów".
Ważnym partnerem dzielącym się swoją wiedzą i realizującym zajęcia ze studentami są miejskie spółki - Terlan i Aquanet. Celem tego kierunku kształcenia jest uzyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie naprawy i eksploatacji systemów wodociągowych i kanalizacyjnych (w tym przygotowania, koordynacji i odbiorów prac),niezbędnych w wielu przedsiębiorstwach i instytucjach zajmującym się tym zagadnieniem. Co to oznacza w praktyce?
Studenci dowiedzą się, jak naprawiać istniejącą infrastrukturę podziemną z wykorzystaniem innowacyjnych technologii (przy użyciu kamer termowizyjnych, techniki skanowania w 3D, rękawa utwardzanego lampami UV czy natrysku betonem polimerowo-cementowym). Tak nowoczesne metody działania pozwalają na naprawę rurociągów bez prowadzenia wykopów, przy niewielkiej liczbie sprzętu. To z kolei przekłada się na aspekty środowiskowe - brak ingerencji w ekosystem, a co za tym idzie ochronę drzew, rosnących na terenie wykonywanych prac (czyli minimalizacja ewentualnych wycinek). Nowoczesne metody działania to także ograniczenie czasu i kosztów robót. Zdobyta wiedza będzie obejmować cały proces - od planowania inwestycji (w tym przygotowanie opisu, dobór materiałów, uzgodnieniu prac) po jej odbiór.
Zapisy na studia trwają do 28 lutego. Program kształcenia, oprócz poznańskich spółek Terlan i Aquanet, wspierają także inne firmy i uczelnie wyższe, np. Politechnika Wrocławska czy Uniwersytet Zielonogórski. Szczegóły na temat wspomnianego kierunku można znaleźć na stronie internetowej uczelni.
Redaktor Wodociągowiec
Źródło: Poznan.pl