Porozumienie Lasów i GDKiA
Woda z drogi do lasu…
Wody opadowe z dróg krajowych pomogą przeciwdziałać suszy na terenach leśnych. Lasy Państwowe podpisały porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad o zagospodarowaniu wód opadowych i roztopowych.
Ścisła współpraca umożliwi racjonalne i bezpieczne dla środowiska wykorzystanie tych wód na terenach leśnych, podkreślał Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
- Naszym celem jest zwiększenie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie suszy w ekosystemach leśnych. Podpisane porozumienie to kolejny ważny krok, który przybliża nas do zrealizowania tego celu – powiedział minister, Edward Siarka.
Porozumienie precyzuje warunki współpracy w zakresie odprowadzenia wód opadowych i roztopowych z terenu pasa drogowego i zagospodarowania ich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dotyczy wyłącznie nowo powstających inwestycji drogowych. Zgodnie z zawartymi w nim zapisami oba podmioty będą każdorazowo oceniać i uzgadniać możliwości techniczne odprowadzania zgromadzonej wody oraz potencjalny wpływ tych działań na tereny leśne.
W porozumieniu ujęto możliwość wykorzystania zbiorników w pasie drogowym do celów gaśniczych czy też w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych. Niesie to dodatkową korzyść dla ochrony polskich lasów przed pożarami.
Obecnie prawo zakazuje bezpośredniego odprowadzania skanalizowanych wód opadowych bezpośrednio do gruntu lub cieków wodnych. Wody muszą być podczyszczone, by spełniały określone, bezpieczne parametry. Do tej pory przy tego rodzaju inwestycjach wykorzystywano rozwiązanie z systemem pomp, które odprowadzały wodę na duże odległości. Teraz, w uzasadnionych przypadkach, można będzie wyeliminować to kosztowne rozwiązanie. O ile nadleśnictwo uzna, że istnieje taka możliwość, wody z pasa drogowego zostaną wykorzystane w bliższej okolicy, poprawiając uwilgotnienie terenów leśnych.
Proponowane rozwiązania będą uwzględniały zapisy dotyczące obszarów objętych ochroną i tych dotyczących planu urządzenia lasu- podkreśla Ministerstwo Klimatu.
Redaktor Wodociągowiec