Inne

Przełomowa inwestycja PEC – Gliwice

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 30 czerwca 2025 11:55

Gliwice stawiają na innowacje i czystą energię. Na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków przy ul. Edisona powstanie nowoczesna instalacja, która pozwoli odzyskiwać ciepło ze ścieków komunalnych i zasilać nim miejską sieć ciepłowniczą.

To pierwsze tak duże przedsięwzięcie tego typu w regionie, a jego realizacją zajmie się komunalna spółka: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice.

W sercu instalacji znajdzie się wielkoskalowa pompa ciepła, której moc – aż 12 megawatów – wystarczy, by ogrzać nawet kilka tysięcy mieszkań. Inwestycja rusza w ramach programu „Zeroemisyjny system energetyczny OZE” i jest współfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jej zakończenie planowane jest na październik 2027 roku.

– To ekologiczny przełom i praktyczny krok ku niezależności energetycznej Gliwic. Dzięki tej instalacji ograniczymy emisję dwutlenku węgla i zużycie paliw kopalnych – podkreśla Krzysztof Szaliński, prezes PEC – Gliwice.

Zasada działania pompy przypomina domowe pompy ciepła, z tą różnicą, że tu źródłem energii są ścieki. Zanim oczyszczone trafią do rzeki, oddadzą swoje ciepło specjalnym wymiennikom. Następnie, dzięki zaawansowanej technologii sprężania i automatyki, energia trafi do miejskiej sieci.

– Cieszymy się z tej współpracy – mówi Tomasz Brągiel, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach. – Dzięki integracji z PEC-em zwiększymy wykorzystanie biogazu, a Gliwice zyskają na dekarbonizacji i bezpieczeństwie energetycznym.

Instalacja będzie działać przez cały rok, z największą wydajnością latem, kiedy temperatura ścieków jest najwyższa. Zimą, dzięki buforom i precyzyjnemu sterowaniu, system nadal będzie dostarczał ciepło z wysoką efektywnością.

To jednak tylko jeden z elementów większej zmiany. PEC – Gliwice konsekwentnie odchodzi od węgla, stawiając na odnawialne źródła, kogenerację i nowoczesne technologie zarządzania energią. Symbolem tej transformacji jest Park Zielonej Energii – wyjątkowy kompleks, który powstaje przy ul. Królewskiej Tamy. W jego skład wejdą m.in. kocioł wielopaliwowy, największa w Polsce solarna farma termiczna oraz system inteligentnego zarządzania ciepłem.

– Budujemy elastyczny, odporny na kryzysy system ciepłowniczy, który będzie służył mieszkańcom przez lata. Chcemy, by Gliwice były miastem ciepła przyszłości – czystego, stabilnego i dostępnego dla wszystkich – podsumowuje prezes Szaliński.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: PEC – Gliwice/kik

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 30 czerwca 2025 11:55
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Pomoc z „Wrocławia” dla …

    Dostarczyli zagęszczony osad na oczyszczalnię

    Finisz przewiertu na II …

    Tarcza „Barbara” się napracowała

    Katowice: wodne warsztat…

    Katowickie Wodociągi dbają o edukację najmłodszych

    Wielkopolskie: po 30 lat…

    Spiętrzenie wody rzeki Męciny wskutek wybudowania ziemnej zapory czołowej