Podczas konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc poinformował o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych realizowaną przez Spółkę PGK przy ul. Wyszyńskiego oraz zapowiedział wystosowanie wniosku do Rady Miejskiej w Radomsku o przeprowadzenie referendum w tej sprawie.
Prezydent podczas spotkania z lokalnymi dziennikarzami określił wydanie tej decyzji jako historyczny moment dla naszego miasta. Decyzja ta wpisuje się w strategię rozwoju ciepłownictwa oraz dekarbonizacji w produkcji ciepła i energii elektrycznej. Pozyskiwana z odpadów energia spowoduje ograniczenie zużycia węgla stanowiącego aktualnie podstawowe paliwo w ciepłowni zasilającej sieć ciepłowniczą miasta Radomska, ograniczając tym samym emisje do atmosfery.
W decyzji środowiskowej znalazły się rygorystyczne zapisy warunkach dotyczących ochrony środowiska, na jakich może powstać instalacja. Maksymalna ilość spalanych odpadów RDF i pre-RDF określona jest na poziomie do 24 360 ton na rok.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dostępna jest na: https://bip.radomsko.pl/bipkod/23171248
Prezydent zapewnił, że inwestycja ta jest bezpieczna dla mieszkańców i będzie emitować znacznie mniej zanieczyszczeń niż obecna instalacja węglowa, co przyniesie korzyści dla środowiska naturalnego.
Wydana decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności ze względu zarówno na interes społeczny, jak i interes strony, czyli PGK, z uwagi na ryzyko utraty pozyskanego dofinansowania w kwocie ok. 150 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podczas dzisiejszego spotkania prezydent ogłosił także, że zwróci się do Rady Miejskiej w Radomsku o zorganizowanie referendum w sprawie budowy instalacji.
- Wystąpię z wnioskiem do rady miejskiej, o rozpisanie referendum w sprawie budowy spalarni odpadów Radomsku. Myślę, że mieszkańcy Radomska mają wystarczającą wiedzę, aby móc się w tej sprawie wypowiedzieć – zapewnił prezydent. – Rozmawiając z mieszkańcami przez ostatni rok wiem, że wielu z nich przekonało się do tej inwestycji. Wynik referendum będzie dla mnie wiążący - dodał.
Referendum może się odbyć na początku przyszłego roku.
Prezydent podkreślał, że już podczas spotkania w sierpniu 2023 roku zapowiadał możliwość zorganizowania referendum, ale chciał, aby mieszkańcy najpierw uzyskali pełną wiedzę.
Prezes PGK-u Zbigniew Rybczyński podsumował wyniki przeprowadzonej wśród mieszkańców ankiety dotyczącej budowy instalacji. Wypełniło ją ponad 800 osób, a ponad 90 procent z nich jest za budową.
Spółka PGK przez wiele miesięcy prowadziła intensywną kampanię informacyjną, wykorzystując instytucje zajmujące się ochroną środowiska oraz powołując się na autorytety naukowe, organizując wyjazdy do innych instalacji, a także bezpośrednie spotkania z mieszkańcami.
Strona poświęcona instalacji: https://itpo.pgk-radomsko.pl/
ITPO Radomsko znajduje się wśród 17 w skali całej Polski, które otrzymały dofinansowanie z NFOŚiGW, co przyczyni się do uzyskania większej innowacyjności i rozwoju Przedsiębiorstwa. Radomsko dołączy do grona nowoczesnych miast, domykając system gospodarowania odpadami i stosując dywersyfikację źródeł ciepła, co ograniczy koszty produkcji energii cieplnej oraz ilość odpadów w środowisku.
W dzisiejszej konferencji wzięła udział zastępca prezydenta Monika Andrysiak, dyrektor ds. Inwestycji i Rozwoju PGK Jacek Belka oraz kierownik Zakładu Ciepłowniczego Adam Wierzycki.