Ekspolatacja systemów kanalizacyjnych

Telewizory, martwe zwierzęta- to trafia do kanalizacji

Marcin Simiński Dodany dnia: 16 października 2023 10:56

Szczeciński ZWIK musiał wymienić „pierwsze sito” w jednej przepompowni ścieków, która została zniszczona przez co, co trafia tam systematycznie  do kanalizacji. A trafiają tam rzeczy zaskakujące.

W Szczecinie jest ponad 160 przepompowni czyli miejsc służących do transportu ścieków w sytuacji, gdy nie istnieje techniczna możliwość odprowadzenia ich z danego terenu w sposób grawitacyjny. Jak działa taka pompownia? Ścieki wpływają do niej w sposób grawitacyjny i po osiągnięciu zadanego poziomu następuje uruchomienie pomp, które wtłaczają całość do rurociągu ciśnieniowego i przesyłają do najbliższego kolektora grawitacyjnego.

Przepompownie różnią się między innymi wielkością, przepustowością i funkcjonalnością. Ta na Grabowie łączy dwie funkcje technologiczne - wstępne mechaniczne podczyszczanie ścieków oraz przepompowywanie ich do oczyszczalni Pomorzany. Ścieki do pompowni dopływają rurociągiem DN 1800 mm.

Pracowników odpowiedzialnych na sprawność sieci kanalizacyjnej już nic nie zmieni. Telewizor, stare szmaty, głowy zwierząt i wiele innych zaskakujących rzeczy można znaleźć w kanalizacji. Choć są to przypadki incydentalne to jednak się zdarzają. Niestety ma to swoje  konsekwencje, za które później muszą płacić wszyscy klienci.

Mechaniczne oczyszczanie zaczyna się właśnie na kracie, która została wymieniona ze względu na stopień zużycia. Separacja zanieczyszczeń ma miejsce na ruszcie zainstalowanym pod kątem w kanale.

„Do wymiany potrzebny był ogromny dźwig, który przez dach wsunął kratę wykonaną ze stali nierdzewnej do kanału. Urządzenie ma prawie 9 m długości i 1,5 szerokości. Jego zadaniem, w dużym uproszczeniu, jest zebranie największych nieczystości – tak zwanych skratek, które przekazywane są do prasopłuczki”- informuje szczeciński ZWIK.

 

Do przepompowni ścieków „Grabów” odprowadzane są ścieki sanitarne oraz wody opadowe z północnych dzielnic lewobrzeżnego Szczecina tj.: Głębokie - Pilchowo, część Zawadzkiego - Klonowica, część Łękno, Osów, część Śródmieście – Północ, Warszewo, Bukowo, Stołczyn, Gocław - Golęcino, Dżetowo - Grabów, Niebuszewo - Bolinko, Żelechowa, Niebuszewo, Arkońskie - Niemierzyn, część Pogodno, Skolwin.  Po wstępnym podczyszczeniu ścieki transportowane są do oczyszczalni „Pomorzany”.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 16 października 2023 10:56
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    O cenach wody ponownie b…

    Białystok: Walka o taryfy potrwa

    Próby szczelności

    Rzeszów: Kolejny zbiornik wody pitnej

    Włoszczowa inwestuje

    Przyszedł czas na wodę z sieci

    Umocnienie doliny potoku…

    30 mln złotych na ochronę Nowego Sącza