Trendy

W Gdańsku powstała Aleja Włazów

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 13 czerwca 2021 20:05

Warto tam zajrzeć w wakacje

W Gdańsku powstała Aleja Włazów

Historyczne włazy można już podziwiać w specjalnie zaaranżowanej alei w Gdańsku- informuje Urząd Miejski w Gdańsku. To ciekawa forma zagospodarowania przestrzeni, łączona walory historyczne i edukacyjne z przyrodniczymi.

Aleja Włazów łączy walory historyczne i edukacyjne z przyrodniczymi. Do industrialnej, surowej do tej pory przestrzeni wprowadzone zostały nowe nasadzenia, tworzące wielogatunkową kompozycję krzewów iglastych i liściastych, traw ozdobnych i kwiatów. W alejki spacerowe wkomponowane zostały pokrywy włazów kanalizacyjnych z Gdańska i innych miast.

- To miejsce w Gdańsku, po tej drugiej stronie Motławy zmienia się bardzo dynamicznie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańska. - Kiedy zbliżało się 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, pan prezydent Paweł Adamowicz, mnie jako prezydenta odpowiedzialnego za inwestycje cisnął bardzo o maszty flagowe w różnych miejscach. Na końcu Alei Włazów są maszty, które powstały w 2018 roku. To nie tylko kolejna przyjazna przestrzeń w Śródmieściu Gdańska, po której swobodnie będzie można przejść od kładki w stronę masztów. Ale to też przestrzeń, która pokazuje historię Gdańska w trochę nietypowy sposób. Chodząc po ulicach naszych miast często widzimy różne włazy. Te zebrane tu są nie tylko z Gdańska, z różnych okresów historycznych, ale również z miejsc zaprzyjaźnionych. Pokazujemy różnorodny, piękny, historyczny i przyjazny Gdańsk. Wszystkim którzy się do tego przyczynili, bardzo dziękuję.

Aleja włazów historycznych to 22 zabytkowe włazy, w tym: 19 włazów z Gdańska, z okresu międzywojennego, które zostały odnalezione i zdemontowane w trakcie remontów w Gdańsku (zwykle produkowanych w lokalnych zakładach odlewniczych), 2 włazy z historycznej odlewni Herzfeld & Victorius z Grudziądza (dziś Hydro Vacuum S.A) oraz    1 właz z Bydgoszczy, wyprodukowany przez firmę Windschild & Langelott.

Aleja włazów z Polski to 20 włazów z Białegostoku, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Opola, Olsztyna, Szczecina, Torunia, Rzeszowa, Katowic, Krakowa, Poznania, Zielonej Góry, Warszawy, Lublina, Kielc, Końskich, Gdyni i Sopotu oraz Kościerzyny. Aleja włazów ze świata to włazy z Turku (Finlandia), Bremy (Niemcy), Petersburga (Rosja) i Charkowa (Ukraina). Aleja jest rozwojowa i istnieje możliwość instalacji nowych włazów. Gdańska Aleja Włazów powstała wokół historycznej przepompowni ścieków Ołowianka. Przepompownia jest jednym z kluczowych, czynnych obiektów kanalizacyjnych. Najstarsza, zabytkowa część obiektu powstała pod koniec lat sześćdziesiątych XIX w.

Od lipca, dodatkowo dostępna będzie specjalna aplikacja edukacyjna. Pobierając aplikację na początku spaceru, będziemy mogli zagrać w interaktywną grę edukacyjną. Zadanie będzie polegało między innymi na poprawnym wskazaniu co można, a czego nie można wrzucać do odpływu. Używając telefonu, przeniesiemy się także do czasów, w których powstawały pierwsze nowoczesne sieci kanalizacyjne.

Inwestycja zrealizowana przez miejską spółkę GIWK kosztowała 1 628 510 zł netto.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: UM Gdańsk, zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 13 czerwca 2021 20:05
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  W Szamotułach podpisali …

  Większa retencja, mniejsze pustynnienie

  17 lat i 4,5 mld litrów…

  Złotów: studnia z nową pompą

  W Rogowie rozbudowują oc…

  Największa inwestycja w gminie

  MPWiK z Rzeszowa zatrudn…

  Do przeglądu sit wykorzystano nurków