Ekspolatacja systemów wodnych

W Jaworznie testują innowacyjną metodę

Szymon Różański Dodany dnia: 11 grudnia 2022 21:47

9 grudnia w Jaworznie odbyło się kolejne spotkanie ekspertów i liderów europejskiego projektu LIFEPOPWAT. W jego ramach powstaje unikatowy w skali światowej system oczyszczania wód gruntowych z pestycydów.

Jak informuje UM w Jaworznie w projekcie uczestniczą naukowcy i specjaliści m.in europejskich ośrodków uniwersyteckich, m.in. Czesi, Słowacy, Duńczycy, Hiszpanie i Anglicy. Jaworzno reprezentują przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

– Problem zanieczyszczeń wód gruntowych jest coraz bardziej dojmujący i powszechny. Cieszy zatem, że to między innymi w Jaworznie powstają rozwiązania z których korzystać będą ludzie na całym świecie - powiedział na spotkaniu prezydent Jaworzna, Łukasz Kolarczyk.

Głównym działaniem Jaworzna w ramach projektu o akronimie LIFEPOWAT jest wykonanie prototypu P2 (odzwierciedlającego założenia czeskiego prototypu P1) – mokradeł przeznaczonych do uzdatniania wody zanieczyszczonej pestycydami. System mokradłowy Wetland+® powstaje na terenie działek gminnych, w rejonie tzw. Pola K, w sąsiedztwie zakładów chemicznych. Instalacja będzie ostatecznie obejmować: zbiornik wyrównawczy, zbiorniki sedymentacyjne, zbiorniki przepuszczalnej bariery reaktywnej i biosorpcji, moduł mokradła tlenowego Z1 i Z2 – poletek porośniętych roślinnością bagienną-łąkową oraz dwie studnie ujmujące odcieki zanieczyszczone HCH. Projekt jest w fazie zaawansowanej. Fazę testową zaplanowano na 2023- czytamy na stronie UM w Jaworznie.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 11 grudnia 2022 21:47
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Kolejne miliony na odwie…

    Pieniądze na geotermię dla 10 lokalizacji

    Policjantka wyciągnęła c…

    To się mogło skończyć tragicznie. Kradzież włazów to prawdziwa zmora!

    Kolejne zakupy Wodociągó…

    Pokonują rocznie ponad 0,5 mln km

    ZWiK Szczecin: Uwaga na …

    "500 jednostek zanieczyszczeń"? Bzdura!