Wnioski taryfowe

W Toruniu zgodzili się na wyższe stawki

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 26 kwietnia 2021 21:21

Plan taryfowy zatwierdzony

W Toruniu zgodzili się na wyższe stawki

W Toruniu, już od wczoraj, (wtorek 27 kwietnia) obowiązują wyższe stawki za wodę i ścieki ustalone przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Tu nie było z tym problemu, co jak wiadomo w przypadku większości miast i gmin już takie proste nie jest.

O sprawie poinformował toruński magistrat. Z komunikatu nie wynika, że zmianę taryf wnioskowała spółka Toruńskie Wodociągi.

- Nowa taryfa została opublikowana przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Gmina Miasta Toruń zobowiązana jest do podporządkowania się tej decyzji – mówi Skarbnik Miasta Torunia Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Niemniej, jak czytamy w decyzji wydanej przez RZGW w Gdańsku, co zresztą jest zgodne z przepisami, już w lutym Toruńskie Wodociągi złożyły wniosek o zatwierdzenie nowych taryf- wyliczając je na wyższym poziomie. Dyrektor RGZW, jako regulator, stawki te zatwierdził. Zaczną one obowiązywać już od 27 kwietnia przez kolejne 36 miesięcy.

Ile zapłacą w Toruniu?

W stosunku do obecnie obowiązujących stawek od 27 kwietnia opłaty za metr sześcienny wody i ścieków w Toruniu wzrosną z 8,89 zł do 9,22 zł (wzrost o 3,7%). W kolejnych dwóch latach planowane są kolejne wzrosty cen. Za rok stawka podniesiona zostanie do 9.40 zł (wzrost o 2%), a za dwa lata do 9,72 zł (wzrost o 3,4%).

W stosunku do obowiązujących stawek nieco zmniejszona zostanie opłata abonamentowa: z 5,18 zł na 5,10 zł (spadek o 1,5%). Jednak już w kolejnych latach zaplanowano podwyżki. Za rok opłata ma wynosić 5,16 zł (wzrost o 1,2%), zaś za dwa lata wzrośnie do 5,26 zł (o 1,9%).

Cena samej wody wynosiła do tej pory w Toruniu 3,73 zł za metr sześcienny. Od 27 kwietnia opłata ta wynosić będzie 3,91 zł (wzrost o 4,8%), w kolejnym roku 3,95 (wzrost o 1%), a w jeszcze następnym 4 zł (wzrost o 1,3%). Cena samych ścieków wynosi 5,16 i zostanie podwyższona do 5,31 zł (wzrost o 2,9%), w kolejnym roku wzrośnie do 5,45 zł (wzrost o 2,6%), a w następnym roku będzie wynosić 5,72 zł (wzrost o 5%).

Jak podkreśla Miasto Toruń ceny wody i ścieków są w Toruniu stosunkowo niskie w porównaniu z innymi miastami Polski.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 26 kwietnia 2021 21:21
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Modernizacja stacji uzda…

  Nawet 80 mln złotych może kosztować modernizacja głównej stacji uzdatniania wody dla…

  Taryfy do 29 maja bez zm…

  W Zielonej Górze procedura w trakcie

  Jedno z najgłębszych uję…

  Wiedzieliście o tym?

  Dopłacą miastom do reten…

  Do dofinansowania z Funduszy UE rekomendowano 17 wniosków.