Działalność bieżąca

WaterFolder Day

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 lipca 2025 12:37

W dniach 24-25 czerwca, na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu odbyła się konferencja WaterFolder Day. Na dwa dni Wrocław staje się polską stolicą retencji i gospodarowania wodami.

Było to jedno z największych wydarzeń branżowych w kraju poświęcone gospodarce wodnej, błękitno-zielonej infrastrukturze oraz retencji miejskiej- podkreśla wrocławski MPWiK. W ubiegłorocznej edycji imprezy wzięło udział ponad 700 specjalistów.

Program wydarzenia wypełniały prelekcje i panele dyskusyjne z udziałem projektantów, inżynierów, urbanistów, samorządowców, przedstawicieli uczelni technicznych i sektora prywatnego. Towarzyszyły im spotkania networkingowe, strefa wystawiennicza oraz sesje eksperckie.

Uczestnikom konferencji historię zaopatrzenia stolicy Dolnego Śląska w wodę do picia przybliżył prezes MPWiK Wrocław Witold Ziomek. Porównał też wcześniejsze technologie do tych, których używamy obecnie w procesie uzdatniania. Wskazał na ciągłą potrzebę samodoskonalenia i sprostania wyzwaniom, które stawiają przed nami szybko postępujące zmiany klimatu.

 – Mamy nowoczesne zakłady produkcji wody,  rozbudowujemy i modernizujemy Wrocławską Oczyszczalnię Ścieków,  budujemy nowe odcinki sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.  Musimy jednak nie tylko zaspokajać bieżące potrzeby, ale także myśleć o przyszłości – zapewniał prezes Witold Ziomek. – Dlatego zmierzamy w stronę cyfryzacji i automatyzacji wielu procesów w firmie, a także edukujemy społeczeństwo w naszym Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis,  które w tym roku obchodzi 10. urodziny.

 – Wrocław jest nierozerwalnie związany z wodą, w końcu mamy tutaj 48 zlewni, rzek i cieków – to najbardziej złożony układ hydrologiczny w Polsce – mówiła na początku wydarzenia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Na co dzień musimy radzić sobie z wodą, szczególnie z opadami i ich retencją. W 2017 roku rozpoczęliśmy działania w zakresie gospodarowania deszczówką, a ich efektem było przyjęcie 2 lata temu przez miejskich radnych Strategii Gospodarowania Wodami Opadowymi. 

K. Szymczask-Pomianowska podkreśliła, że to właśnie wraz z MPWiK Wrocław wybierane są newralgiczne i najbardziej kłopotliwe zlewnie, tworzone modele hydrodynamiczne i wyznaczane obszary, które powinny stanowić miejsca naturalnej retencji. Modelowym przykładem jest park Krzycki,  w którym obniżenia terenu stanowią magazyn wody opadowej z okolicy. To pomaga w zapobieganiu podtopieniom lokalnych ulic  i poprawia mikroklimat.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MPWiK Wrocław

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 lipca 2025 12:37
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Powodzianom wypłacono za…

    W Gminie Głuchołazy pierwsze zasiłki popowodziowe zostały wypłacone

    Raport o zagospodarowani…

    NIK: Brakuje działań o charakterze systemowym

    W szkoleniu wzięło udzia…

    O hydrantach warto wiedzieć wszystko

    A jednak - koniec epidem…

    Minister Zdrowia podał datę przekształcenia stanu pandemii w stan zagrożenia