Orzecznictwo Pozostałe

Wiele zmian w prawie od początku 2021 roku, od stycznia obowiązek rejestracji umów o dzieło

PIOTR DROŹDZIEL Dodany dnia: 14 stycznia 2021 13:22

Nowy Rok to tradycyjnie początek obowiązywania wielu zmian w przepisach. Tym razem ich znaczna część dotyczy podatków, ale zmiany dotkną również przetargów, zamówień publicznych, handlu   e-commerce, gospodarowania odpadami. Do ZUS trzeba będzie zaś zgłaszać wszystkie zawierane umowy o dzieło.

Umowy zawarte od 1 stycznia 2021 r. trzeba będzie wykazać w specjalnym formularzu RUD (zgłoszenie umowy o dzieło). Według przygotowanych zmian  będzie trzeba  go złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy. Formularz będzie można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.


Według założeń ustawodawcy rejestr pozwoli dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów o dzieło.  Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości.

Według ZUS, w zgłoszeniu będą przekazywane wyłącznie ogólne informacje dotyczące zamawiającego i wykonawcy, daty zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy, jak też o jej przedmiocie.
Do zgłoszenia zawarcia umowy o dzieło będą zobowiązani wszyscy płatnicy składek i osoby fizyczne, bez względu na to, czy są zarejestrowane w ZUS jako płatnik składek, czy też nie.

Obowiązek zgłaszania nie dotyczy umów o dzieło zawartych z własnym pracownikiem, wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem, zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności. Obowiązek zgłaszania umów o dzieło nie obejmuje podmiotów czy jednostek organizacyjnych (np. stowarzyszeń, fundacji, spółek prawa handlowego, itp.), które nie są płatnikami składek, czyli nie mają obowiązku rejestrować się w ZUS jako płatnicy składek.

Piotr  Droździel

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

PIOTR DROŹDZIEL Dodany dnia: 14 stycznia 2021 13:22
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Świebodzice: system moni…

  ZWiK Świebodzice zakończył prace nad utworzeniem systemu monitorującego przepompowni…

  Inwestycja w energie

  Wodociągi Chrzanowskie: montują trzeci agregat

  Nowy wodowskaz na Jezior…

  Chodzież: pomiar poziomu zwierciadła wody kluczem do utrzymania ciągłości dostaw

  Minister powoła pełnomoc…

  Łukasz Lange zajmuje sie suszą