Zarządzanie kryzysowe

Wodna rekultywacja w Wielkopolskiem - zbiornik w Kleczewie napełnią szybciej

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 28 lutego 2022 20:42

Wodna rekultywacja w Wielkopolskiem - zbiornik w Kleczewie napełnią szybciej

Szybciej niż zakładano wypełni się pokopalniane wyrobisko w Kleczewie, w miejsce którego powstanie zbiornik o pow. ponad 500 ha i pojemności 150 mln m3. Pierwotnie proces miał trwać 10 lat, ale zbiornik ma być pełen wody jeszcze w tym roku.

Wszystko to  dzięki przebudowie rurociągu tłoczącego wodę z odwodnienia odkrywki Jóźwin IIB w kierunku zalewanej odkrywki Kazimierz Północ w pobliżu Kleczewa - informują Wody Polskie, które prowadzą ten projekt wspólnie z Zespołem Elektrowni Pątnów- Adamów-Konin.

„Historyczny poziom wód powierzchniowych i gruntowych w jego rejonie zostanie odtworzony na początku 2023 roku. Wcześniej większość wód z odwodnienia odkrywki Józwin IIB trafiała do Jeziora Gosławskiego, więc każda jej nadwyżka była kierowana w stronę Warty. Przebudowa rurociągu i kanału pozwoliła na przekierowanie wód w kierunku powstającego zbiornika Kleczew. Do połowy 2020 roku przeciętny wznios zwierciadła wody wynosił 20 cm miesięcznie, a po oddaniu pod koniec 2020 roku drugiego rurociągu tłoczącego – 100 cm – 5 razy więcej niż na początku”- czytamy w komunikacie Wód Polskich.

Wody Polskie wspólnie z ZEPAK S.A.i gminami Kramsk oraz Koło prowadzą również przerzut wód z Warty do Warcicy. Realizacja zadania pozwoli odtworzyć przepływ w tej rzece oraz przyspieszy napełnianie odkrywki Drzewce po jej zamknięciu. Woda w korycie rzeki Warcicy powinna pojawić się jeszcze w tym roku.

Rekultywacja wodna to kierunek, który w ostatnim czasie staje się coraz popularniejszy. Takim zagospodarowaniem terenów pogórniczych zainteresowane są samorządy i społeczności lokalne. Zbiornik w Kleczewie nie jest jedynym, który powstał w ostatnim czasie, wokół Konina. Takich akwenów powstało już sześć. Powstawanie takich zbiorników ma powstrzymać pustynnie Wschodniej Wielkopolski.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 28 lutego 2022 20:42
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Wieża zachwyca jak dawni…

  Wodociągi Warszawskie zakończyły remont zabytkowej wieży ciśnień

  Ważny krok do uporządkow…

  Ważny krok do uporządkowania GWŚiR

  Zakład Wodociągów i Kana…

  Rusza III etap inwestycji "Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w miejsc…