Wodociągi Kościańskie wyłoniły wykonawcę, który wybuduje na terenie miejskiej oczyszczalni instalację kogeneracyjną. Inwestycja będzie kosztowała ponad 2,6 mln zł i ma być gotowa do końca listopada tego roku.
Spółka w grudniu ubiegłego roku uruchomiła postępowanie na budowę instalacji kogeneracyjnej na terenie oczyszczalni ścieków w Kościanie, ul. Kanałowa 1. W wymaganym terminie składania ofert do siedziby spółki Wodociągów Kościańskich wpłynęły dwie oferty. Najkorzystniejsza okazała się oferta firmy TEDOM Poland z Katowic na kwotę 2.644.500 zł. Podpisanie umowy nastąpiło w dniu 24.01.2023 r. w formie elektronicznej. „Zadanie zostało zlecone w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca jest zobowiązany do sporządzenia kompletnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem stosownych zgód, opinii, warunków, prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę oraz wykonania prac budowlano-instalacyjnych wraz z dostarczeniem, podłączeniem i uruchomieniem jednostki kogeneracyjnej. Zgodnie z warunkami przetargu nowo powstała instalacja powinna zostać oddana do użytkowania do 30.11.2023 r. Przewidywana moc elektryczna jednostki kogeneracyjnej to ok. 0,1 MW” - informują Wodociągi Kościańskie.
Jak informuje Spóła w nowo wybudowanej instalacji prąd elektryczny oraz ciepło użytkowe wytwarzane będzie z biogazu, który powstaje w procesie zagospodarowania osadów ściekowych. Instalacja biogazu wraz z dwiema wydzielonymi komorami fermentacyjnymi i zbiornikiem biogazu została oddana do użytku w 2019 r. W chwili obecnej wytworzony biogaz służy do ogrzania obiektów oczyszczalni, w tym poprzez wytworzenie ciepła w piecach utrzymania optymalnej temperatury w komorach fermentacyjnych osadu.
„Wytworzona nadwyżka biogazu, która nie może już zostać zmagazynowana w zbiorniku, zostaje spalona w pochodni. Szacujemy, że przeprowadzenie inwestycji pozwoli na zmniejszenie ilości zakupu energii elektrycznej od dostawcy ENEA S.A. o ok. 40% w skali roku” - szacują Wodociągi Kościańskie.
Aktualnie Spółka zakłada poniesienie kosztów zadania wyłącznie ze środków własnych. W drugiej połowie roku planuje zwrócić się jednak do NFOŚiGW z wnioskiem o możliwość uzyskania dotacji w ramach realizowanego projektu POIiŚ.
Wodociągi Kościańskie podkreślają, że dzięki regularnym opłatom za wodę i ścieki mogą inwestować w bezpieczeństwo dostaw wody dla mieszkańców miasta Kościana i części gminy wiejskiej Kościan, a także dbać o prawidłowe oczyszczanie ścieków, które trafiają do środowiska i starać się minimalizować koszty utrzymania obiektów m.in. poprzez wykorzystanie energii z OZE.
Redaktor Wodociągowiec
Źródło: Wodociągi Kościańskie/ Fot. Piotr Nedzewicz