Inwestycje

Wodociągi Mareckie przejmują sieć deszczową

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 czerwca 2021 19:50

Umowa podpisana na 9 lat

Wodociągi Mareckie przejmują sieć deszczową

Spółka Wodociągi Mareckie przejęła od miasta zarządzanie miejską siecią deszczową. Umowa między spółką a władzami miasta będzie obowiązywać do 2030 roku.

Spółka podkreślą, że w  polskim prawie zmieniła się definicja wód opadowych i roztopowych. Kiedyś były po porostu ściekiem, który należało odprowadzić np. do rzeki. Obecnie  – śmiało można powiedzieć – to bezcenny zasób.

- Wiele razy przypominaliśmy, że zasoby wodne naszego kraju są trzykrotnie niższe niż w innych krajach europejskich. Dlatego gromadzenie deszczówki to nic innego jak poprawa bilansu wodnego i inwestycja w przyszłość. Dziękujemy samorządowi Marek za zaufanie. Mamy doświadczenie, ludzi i odpowiedni sprzęt, by opiekować się infrastrukturą służącą odprowadzaniu i gromadzeniu wód opadowych i roztopowych – podkreśla Kajetan Paweł Specjalski, dyrektor zarządu Wodociągu Mareckiego.

Co będzie zadaniem Wodociągu Mareckiego? Przede wszystkim utrzymanie systemu kanalizacji deszczowej. Obecnie jej długość liczy w mieście ponad 18 km, ale – wraz z nowymi inwestycjami – sukcesywnie będzie się zwiększać (obecnie w budowie jest ciąg Jowisza, Marsa, Saturna, przy którym także zaplanowano kanalizację deszczową). Drugim zadaniem będzie szeroko rozumiane administrowanie tym systemem. W tym zakresie mieszczą się m.in. prace koncepcyjne nad zagospodarowaniem wód opadowych i roztopowych.

- Samorząd Marek pracuje obecnie nad projektem modernizacji głównej arterii – Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jednym z elementów jest właśnie kwestia jak najlepszego zagospodarowania deszczówki z tej drogi. Służymy naszą wiedzą i doświadczeniem – mówi inżynier Maciej Urbanek z Wodociągu Mareckiego.

Spółka będzie również wydawać warunki techniczne na budowę sieci i podłączenia do systemu kanalizacji deszczowej, opiniować dokumentację techniczną czy brać udział w odbiorach częściowych i końcowych inwestycji prowadzonych przez miasto.

- Przejęcie dodatkowych obowiązków nie wpłynie na taryfy za wodę i ścieki dla odbiorców indywidualnych i biznesowych. Koszty tej naszej aktywności będzie w pełni pokrywać miasto – dodaje Kajetan Paweł Specjalski.

Firma podkreśla ponadto, że przejęcie sieci deszczowej od miasta w zarząd, jest spójne z działaniami edukacyjnymi, związanymi z ochroną zasobów wodnych.

- Teraz możemy już powiedzieć, że już nie tylko promujemy postawy ekologiczne, ale również dajemy dowód, że się troszczymy o wody opadowe i roztopowe – mówią zgodnie Anna Sołoninko i Katarzyna Tymińska z Wodociągu Mareckiego.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wodociągi Mareckie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 czerwca 2021 19:50
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Sosnowodek oficjalną mas…

    Sosnowiec: Konkurs rozstrzygnięty

    Dolnośląski Gryf dla MPW…

    Dolnośląski Gryf dla MPWiK Wrocław

    Zielona Góra: nie dla śm…

    Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja kolejny raz apelują do odbiorców

    120-lecie Bydgoskich Wod…

    120-lecie Bydgoskich Wodociągów i Kanalizacji