Wodociągi Miasta Krakowa zapowiadają dalsze inwestycje mające ograniczyć uciążliwości zapachowe wynikająca z pracy Zakładu Oczyszczania Ścieków Płaszów. Do tej pory wykonano już w tym temacie bardzo dużo.
W dniu 9 października w Zakładzie Oczyszczania Ścieków Płaszów w Krakowie odbyło się posiedzenie Komisji Infrastruktury. Nieprzypadkowo, bo jednym z punktów poniedziałkowego posiedzenia członków Komisji była wizja lokalna na oczyszczalni.
Radni wizytowali niektóre z obiektów oczyszczalni jak stacja zlewna, kanał doprowadzający ścieki, reaktory biologiczne i odpływ oczyszczonych ścieków. W ramach uzupełnienia Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa S.A. przybliżył zasady funkcjonowania oczyszczalni, jako kluczowego elementu miejskiej infrastruktury. Bartosz Łuszczek, Dyrektor ds. Technologii i Innowacji przedstawił długofalowe działania Spółki realizowane od kilkunastu lat w ramach ograniczania uciążliwości zapachowych obiektów gospodarki ściekowej, których celem jest identyfikacja źródeł odorów, ocena skali zjawiska i wykonanie systemów dezodoryzacyjnych.
W lutym 2021 Zarząd Wodociągów Miasta Krakowa S.A. przyjął Program ograniczania uciążliwości zapachowej obiektów gospodarki ściekowej na lata 2021-2025. Ujęto w nim zarówno planowane działania inwestycyjne i remontowe, jak i prace o charakterze eksploatacyjnym, wskazano źródła finansowania oraz harmonogram ich realizacji.
Dezodoryzacja oczyszczalni ścieków Płaszów
W ramach działań dotyczących oczyszczalni ścieków Płaszów dotychczas zrealizowano między innymi zadania dotyczące hermetyzacji i dezodoryzacji stacji zlewnej, kolektora płaszowskiego, stacji krat, pompowni, koryta pomiarowego oraz zbiorników osadu. W latach 2019 - 2021 przeprowadzono hermetyzację kolektora płaszowskiego poprzez przykrycie go laminatem, zastosowanie wentylatorów wyciągowych oraz zespołu filtrów węglowych. W latach 2021 - 2022 kontynuowano prace dotyczące dezodoryzacji części mechanicznej oczyszczalni. Przeprowadzono remonty zgarniaczy na dwóch osadnikach wstępnych, co pozwoliło na ograniczenie zalegania osadu i flotatu przyczyniających się do powstawania uciążliwości zapachowych.
W bieżącym roku, 2023 roku wykonano hermetyzację i dezodoryzację kolektora bieżanowskiego z wykorzystaniem wielostopniowej instalacji dezodoryzacji. Obecnie trwa jej rozruch. Wyremontowano kolejny zgarniacz na osadnikach wstępnych i przygotowywano kolejne zadania.
Dalsze plany przewidują kontynuację hermetyzacji obiektów części mechanicznej w szerokim zakresie. Są to działania bardzo kosztowne i skomplikowane pod względem rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Zostały one włączone w zakres modernizacji i rozbudowy oczyszczalni Płaszów, dla której Wodociągi Miasta Krakowa S.A. ubiegają się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
Źródło: Wodociągi Miasta Krakowa