Zagospodarowanie osadów ściekowych

Wodociągi Jaworzno podjęły wyzwanie

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 listopada 2020 15:01

Wodociągi Jaworzno podjęły wyzwanie

Od teraz także gospodarka odpadami

Jaworzno (woj. ślaskie), jako jedno z pierwszych miast w Polsce, samo zmieniło system odbioru odpadów i zorganizowało zbiórkę śmieci. W imieniu miasta usługi w tym obszarze będą wykonywały Wodociągi Jaworzono.

Skąd decyzja o samodzielnym gospodarowaniu odpadami? Jak tłumaczy Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, jest ona spowodowana zmieniającymi się warunkami rynkowymi i poprzedzona rzetelną analizą prawno-finansową wykonaną przez organy i jednostki gminne.

- Dziś stajemy przed koniecznością powrotu do organizacji usług miejskich – odbioru śmieci, odśnieżania, koszenia, sprzątania. Dwie dekady temu Jaworzno sprywatyzowało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. I dziś tej firmy już nie ma – jest w trakcie likwidacji. Liberalny eksperyment nie sprawdził się w dłuższej perspektywie. Okazało się, że wolny rynek nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, a outsourcing usług okazał się pułapką. Zamiast rzeczywistej konkurencji potworzyły się monopole, które niebotycznie windują dziś ceny, niestety  mechanizm konkurencyjności tu nie zadziałał -mówi Prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Dlatego gmina będzie przejmować i brać odpowiedzialność kolejno za odbiór śmieci, sprzątanie i odśnieżanie miasta. Ten pierwszy obszar powierzono spółce Wodociągi Jaworzno. Firma przygotowywała się do tego 2 lata. Poza kwestiami formalnymi i koniecznością zakupu nieruchomości, która z będzie mogła służyć jako odpowiednia baza, spółka zakupiła 22 śmieciarki napędzane sprężonym gazem (CNG).  Pojazdy trafiły do Spółki oraz zostały zaprezentowane końcem września. Kosztowały one ponad 17 mln złotych.

Zakup śmieciarek oraz organizacja bazy to nie jedyne kroki poczynione przez spółkę w celu przejęcia i świadczenia usługi odbioru odpadów komunalnych z terenu Jaworzna. Przed wakacjami zawarta została również umowa pomiędzy Wodociągami Jaworzno i Miejskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych dotycząca odbioru i przyjmowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych oraz ich transportu do miejsc zagospodarowania. Umowa ma obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku, a jej szacunkowa wartość wynosi ponad 33 mln zł. Umowa zawarta z miastem przewiduje również dostawę pojemników na odpady do zabudowy wielorodzinnej. W tym celu zakupiono prawie 2,5 tysiąca takich pojemników, które w najbliższym czasie będą sukcesywnie wymieniane. Dzięki przejęciu tej działalności przez Spółkę wodociągową, której właścicielem w 100% jest Gmina, zatrudnienie w niej znalazło blisko 70 nowych osób. Głownie wykwalifikowanych kierowców i ładowaczy.

Władze Wodociągów nie ukrywają, że nowa usługa jest dla firmy potężnym wyzwaniem. Liczą również w tym zakresie na pomoc mieszkańców, przede wszystkim przez przestrzeganie zasad prawidłowej segregacji odpadów, tak aby wspólnie osiągnąć zakładany efekt ekologiczny.

Opr. red.

źródło: Wodociągi Jaworzno

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 listopada 2020 15:01
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Budują most pieszo - row…

  Wykonawca gotowy do montażu stalowych kolosów

  Bydgoska retencja w czoł…

  W raporcie Water City Index 2020 - analizującym miasta pod kątem zagospodarowania wó…

  Powołano koordynacyjno-e…

  Powołano koordynacyjno-ekspercki Zespół ds. budowy zbiornika Bzin

  Pomorski Pracodawca Roku

  Gdańskie Wodociągi wyróżnione