Uzdatnianie i dystrybucja wody

Umowa podpisana- będzie też modernizacja oczyszczalni

Szymon Różański Dodany dnia: 11 kwietnia 2023 21:30

Lubelskie. Budowa nowego fragmentu sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w Babicach jest pewna w gm. Obsza (pow. biłgorajski).  Podpisano już umowę z wykonawcą robót. Gmina informuje również, że wyłoniła już wykonawcę na drugie ważne zadanie – modernizacja oczyszczalni w miejscowości Zamch.

Do przetargu na realizację tego zadania przystąpiło pięć firm informuje Andrzej Placek, wójt gm. Obsza. – Różnice w cenie były duże, bo wynosiły od prawie 1,5 do ponad 3 milionów 100 tysięcy złotych. Ostatecznie wybraliśmy ofertę za prawie 1 milion 470 tysięcy złotych, która jako jedyna nie przekraczała wartości kosztorysowej inwestycji. Z własnego budżetu wydamy niewielką kwotę, ponieważ dotacja z „Polskiego Ładu” wystarczy na pokrycie 98 procent kosztów – mówi wójt A.  Placek.

 Większość pieniędzy na ten cel gmina otrzymała z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”, z części przeznaczonej dla terenów po dawnych Państwowych Przedsiębiorstwach Gospodarki Rolnej.

Pieniądze te zostaną wykorzystane na budowę nowej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej po północnej stronie Babic. Do niedawna ta część gminy nie była zabudowana, ale zaczęli się w niej osiedlać nowi mieszkańcy, dlatego gmina chce poprowadzić dla nich dodatkową nitkę o długości około 2,5 kilometra od drogi wojewódzkiej 849 w kierunku miejscowości Dorbozy. Inwestycja w formule „zaprojektuj i wybuduj” ma być zrealizowana w ciągu 18 miesięcy.

Modernizacja oczyszczalni w Zamchu

Jak informuje gmina Obsza, drugim zadaniem, współfinansowanym z „Polskiego Ładu” dla terenów po byłych PPGR, będzie modernizacja oczyszczalni ścieków w Zamchu. W tym przypadku dofinansowanie również wystarczy na pokrycie 98 procent kosztów. Prace mają kosztować 1 milion złotych.  Przetarg na modernizację oczyszczalni ścieków w Zamchu w gminie Obsza został rozstrzygnięty. Umowa z wykonawcą robót właśnie została podpisana. Głowna część planowanej inwestycji będzie polegać na wymianie urządzeń w obiekcie, który ma około 20 lat. Poza tym gmina chce zamontować nowy monitoring wewnętrzny i wymienić liczniki do zdalnego odczytu poboru wody, dostarczanej do części gmin Tarnogród, Łukowa i Księżpol. Obecnie na granicy gminy Obsza są zainstalowane stare urządzenia, które trzeba odczytywać w tradycyjny sposób.

Marcin Simiński

Źródło: Gmina Obsza

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 11 kwietnia 2023 21:30
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Kielce: ekspresowe tempo…

  Wodociągi Kieleckie: wszystko poszło zgodnie z planem

  Na Wiśle wbijają pale

  Na Wiśle wbijają pale

  Wodociągi i Kanalizacja …

  Krzeszowice: trwa realizacja inwestycji za 11,4 mln zł

  Tarcza Barbara przebiła …

  Tarcza Barbara przebiła się do komory odbiorczej