Inwestycje

Wody Polskie: przebudowa zbiornika wodnego „Ruda”

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 29 marca 2022 17:15

Zbiornik z większym potencjałem

Wody Polskie podpisały umowę na przebudowę zbiornika wodnego Ruda koło Mławy. Głównym celem prac jest przywrócenie pierwotnych parametrów obiektu oraz zwiększenie bioróżnorodności.

Inwestycja obejmuje powierzchnię 57,75 ha zbiornika, który powstał w wyniku spiętrzenia wody w rzece Mławce. Pierwotnym celem jego budowy było zwiększenie retencji wodnej i bezpieczeństwa powodziowego obszarów położonych poniżej zapory oraz zapobieganie suszy na terenach przyległych. Obecnie obiekt użytkowany jest także w celach rekreacyjnych, jako łowisko specjalne i w okresie letnim, jako kąpielisko miejskie. Dzięki realizacji zadania możliwe będzie odtworzenie pierwotnych funkcji i parametrów zbiornika, bez zmiany wielkości jego czaszy i poziomów piętrzenia. Zbiornik zostanie m.in. zarybiony, jego dno odmulone. Wybudowana zostanie także betonowa przepławka, która ma ułatwić rybom migrację.

Wykonawcą inwestycji pn. „Przebudowa zbiornika wodnego „Ruda”, gm. Lipowiec Kościelny, pow. mławski, woj. mazowieckie i gm. Iłowo-Osada, pow. działdowski, woj. warmińsko-mazurskie” jest firma Melbud S.A. Wartość prac szacowana jest na 14,5 mln zł, a ich zakończenie jest planowane na listopad 2023 roku.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 29 marca 2022 17:15
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Kłopoty MPWiK Wrocław

  Kontrolna Wód Polskich i zawiadomienie na policję

  Sosnowickie Wodociągi wy…

  2 km rurociągu za 1,7 mln zł

  Większe oszczędności, le…

  Krosno ma inteligentną sieć wodociągową

  Działania dla klimatu

  Dofinansowanie w budowę i przebudowę infrastruktury wodno-ściekowej w aglomeracjach