Inwestycje

Wrocław ma nową Strategię Gospodarowania Wodami Opadowymi

Marcin Simiński Dodany dnia: 8 października 2023 21:53

Wrocław ma nową Strategię  Gospodarowania Wodami Opadowymi. Ma ona pomóc miastu poradzić sobie z postępującymi zmianami klimatu, w tym skutkami nawalnych deszczu i letnimi upałami.

Zadaniem Strategii GWO jest wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym zostanie zwiększona retencja wód opadowych w miejscu ich występowania. Woda deszczowa – jako cenny zasób – powinna być gromadzona w trakcie opadów i wykorzystywana podczas okresów suszy. Takie podejście przyniesie korzyści społeczne, ekologiczne i finansowe.

 – Opracowanie Strategii Gospodarowani Wodami Opadowymi stanowi ogromne znaczenie dla Wrocławia z uwagi na posiadanie najbardziej złożonego układu hydrologicznego w Polsce. W jego skład wchodzi aż 48 zlewni, rzek i cieków. Głównym celem Strategii jest poprawa jakości życia mieszkańców stolicy Dolnego Śląska – mówiła dziś podczas konferencji Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Zamiast zwiększać przepustowość kanałów odprowadzających deszczówkę miasto skupia się na poprawie elastyczności układów hydrologicznych Wrocławia i wprowadza zrównoważone rozwiązania, dzięki którym powstaje błękitno-zielona infrastruktura. „To między innymi systemy rowów, które przecież mogą być elementem terenów zielonych czy otwarte zbiorniki, stanowiące odbiornik wód opadowych. W ten sposób nie tylko zagospodarowujemy deszczówkę, ale wpływamy także na lepszy mikroklimat Wrocławia” – dodaje K. Szymczak-Pomianowska.

Posiadanie Strategii Gospodarowania Wodami Opadowymi daje także możliwość ubiegania się o zewnętrzne dotacje na tego typu działania. 

Plan działań

Władze Wrocławia już typują  miejsca, które chcą uporządkować, wprowadzić nowoczesne, zrównoważone rozwiązania. Zmniejszą one ryzyko lokalnych podtopień, ale także wzbogacą przestrzeń i uczynią ją bardziej przyjazną mieszkańcom.

– Strategia Gospodarowania Wodami Opadowymi to proces rozłożony na lata. Sporządzony harmonogram przewiduje działania rozwojowe do 2027 roku. Opracowywanie dokumentu poprzedzono dokładną analizą, wizjami terenowymi, wieloletnimi obserwacjami, wsłuchiwaniem się w głosy mieszkańców, którzy na co dzień obserwują, co dzieje się z deszczówką na ich osiedlach. Teraz poszukiwane są rozwiązania dla miejsc, na których do tej pory występowały podtopienia albo wręcz przeciwnie – obserwowano tam zjawisko suszy – mówił Witold Ziomek, prezes Zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Wspólna sprawa

Szeroko zakrojone działanie, jakim jest realizacja Strategii Gospodarowania Wodami Opadowymi w najbardziej złożonym układzie hydrologicznym w Polsce zakładają wspólne działanie wszystkich podmiotów obecnych w mieście. Przede wszystkim współpracę z mieszkańcami Wrocławia, bo Strategia jest wdrażana właśnie z myślą o nich. Istotnymi ogniwami tego łańcucha są także spółki miejskie, organy administracji zewnętrznej oraz inwestorzy czy deweloperzy. Strategia GWO nakłada na wszystkich takie same prawa, ale i obowiązki.

Konkretne realizacje

Już teraz miasto tworzy warunki przyjazne dla mieszkańców, wprowadzając rozwiązania błękitno-zielonej infrastruktury na swoich terenach. Od 2019 roku we Wrocławiu zrealizowano ponad 200 projektów, które poprawiają mikroklimat i pozwalają na retencjonowanie wody w miejscu jej opadu.

 

Źródło: MPWiK Wrocław

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 8 października 2023 21:53
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Awaria sieci wodociągowe…

    Woda spłynęła w kierunku ul. Olsztyńskiej i zalała ulicę

    Rekordowa dotacja z PROW…

    Dostali dofinansowanie, zainwestują w gospodarkę ściekową

    Mają plan na zatrzymanie…

    Wspólny projekt Aquanet S.A. i Zakładu Lasów Poznańskich

    W ramach otwarcia - dzie…

    Ustka: koniec przebudowy oczyszczalni