Pozostałe

Łódzkie „śniegowce”

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 lutego 2023 10:55

Jak kiedyś pozbywano się śniegu z łódzkich ulic? Zrzucano go do kanałów. Tam rozpuszczał się w gorących fabrycznych ściekach.

Za sprzątnie ulic i chodników ze śniegu i lodu odpowiedzialni byli gospodarze domów. Przy intensywnych opadach dodatkowo do odśnieżania ulic zatrudniano bezrobotnych. Nadmiaru śniegu nie wywożono konnymi zaprzęgami poza granice Łodzi,  pryzmowano go na placach i zrzucano do łódzkich rzeczek: Jasienia, Łódki, Karolewki czy Dąbrówki. Zimą rzeki te nie zamarzały, gdyż płynęły w nich gorące fabryczne ścieki.

Projektanci miejskich kanałów również postanowili „zatrudnić do pracy” odprowadzane z łódzkich fabryk ścieki. Produkcja włókiennicza wymagała ogromnych ilości wody, w tym wody podgrzanej do wysokiej temperatury. Gorąca woda była niezbędna choćby do farbowania materiałów. W okolicach dużych kompleksów fabryk włókienniczych zaprojektowano więc na kanałach tak zwane śniegowce. Do dziś w archiwum ZWIK Łódź zachowały się ich plany.

 Śniegowce to ogromne wpusty do kanałów, na tyle duże, żeby zmieścił się w nich zebrany z ulic i chodników śnieg oraz bryły lodu. Łatwo można odnaleźć śniegowce na łódzkich ulicach – mają charakterystyczne prostokątne pokrywy (widoczne na zdjęciach). Wystarczyło je podnieść i zepchnąć do zrzutni (zsypu) śnieg, który szybko topił się w płynących pod ziemią ciepłych ściekach. Najwięcej śniegowców powstało w tych rejonach Łodzi, w których były duże włókiennicze fabryki, choćby na ulicy 6 sierpnia, na Księżym Młynie czy na ulicy Północnej- opisuje ZWIK w Łodzi.

 Śniegowce lokalizowano również blisko rzek. Wraz z upadkiem łódzkiego przemysłu zaprzestano zrzucania śniegu do kanałów, gdyż obecnie za mało ścieków płynie w kolektorach żeby skutecznie topić śnieg. Ich temperatura jest też niższa. W wyniku zmian klimatu mamy też do czynienia z zimami bez większych opadów śniegu.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: ZWIK w Łodzi

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 lutego 2023 10:55
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  „Amanda” dotarła na Mier…

  Pierwszy transport kamienia ze Szwecji

  Ciężki weekend dla wodoc…

  Poważna awaria magistrali w stolicy

  Mobilne pompy i brama pr…

  W Krakowie podpisano kolejne umowy

  Spójność pomiarowa.

  Definicja spójności pomiarowej zgodnie z PKN-ISO/ IEC Gudie 99