Inne

Wrocław: Rury sprzed wieków

Szymon Różański Dodany dnia: 10 października 2023 11:40

Najstarsze rury wodociągowe  we Wrocławiu, odkryte przez archeologów,  pochodzą z przełomu XIII i XIV wieku. Zostały wykonane z drewna dębowego, miały kształt koryta przykrytego deską.

O tej niezwykle ciekawej historii rozwoju infrastruktury miasta przypomniało ostatnio wrocławskie MPWiK.

Wraz z postępem technologii w połowie XIV wieku we Wrocławiu zaczęto kłaść rury ceramiczne. Warto podkreślić, że rury z wypalanej

gliny były znacznie trwalsze niż ich drewniane poprzedniczki.

„W czasach nowożytnych powrócono do rur drewnianych, jednak ich kształt nie przypominał już koryta. Wykonane były z pni sosnowych,  ich długość sięgała dwóch metrów, a średnica zewnętrzna wynosiła 25 centymetrów. Rury te były łączone metalowymi kształtkami, które zabezpieczano mchem, konopiami i smołą. Mieszkańcy, którzy nie mieli doprowadzonego wodociągu do swojej posesji, korzystali ze studni publicznych. Były to przeważnie murowane zbiorniki, do których drewnianymi rurami doprowadzano wodę  z najbliższych ujęć”- czytamy w artykule opublikowanym w social mediach MPWiK we Wrocławiu.

Zmieniająca się technologia pozwoliła na zastąpienie rur drewnianych – żeliwnymi.  Zdjęcie przy artykule przedstawia fragment wodociągu z XIX wieku – wykonany z drewna,  wzmocniony żeliwnym trzpieniem. Ma 385 centymetrów długości i przez lata dostarczał wodę do jednej ze studni na Przedmieściu Oławskim.  To dowód na to, jak ważna była woda w codziennym życiu ludzi i rozwoju miast. Teraz ten fragment wodociągu jest jednym z eksponatów Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis- dodaje MPWiK.

Źródło: MPWiK Wrocław/Fb

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 10 października 2023 11:40
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Słubice i Nowa Sól: Umac…

    Stop powodzi w dorzeczu górnej Odry

    Woda ze studni już bezpi…

    ŁÓDŹ: Zdrój uliczny uratowany

    Spulchniają dno i filtru…

    „Chude Wojtki” nie mają wakacji

    To najnowocześniejszy ob…

    Bochnia ma nową oczyszczalnię