Trendy

Wywiad z prezesem Wodociągów Chrzanowskich

Szymon Różański Dodany dnia: 4 stycznia 2024 18:00

 

Jubileusz 90-lecia, zakończenie kilku ważnych inwestycji, nowe usługi komercyjne dla mieszkańców, a także wypuszczenie na rynek zupełnie nowego środka rolniczego – rok 2023 rok w Wodociągach Chrzanowskich z pewnością można zaliczyć do udanych. O  krótkie podsumowanie minionego już roku i planach na 2024 w wywiadzie mówi prezesa spółki Łukasza Brzózkę.

Red.: Mijający rok zapamiętacie chyba w wodociągach na długo?

Łukasz Brzózka: To prawda, obchodziliśmy duży jubileusz – 90 lecie rozpoczęcia budowy wodociągu w Chrzanowie w 1933 r., kiedy to po raz pierwszy oficjalnie użyto nazwy „Wodociągi Chrzanowskie”, a także 30-lecie powstania naszej spółki. Dzień jubileuszu – 16 października – był datą, która na długo zapisze się w naszej pamięci. Było to spotkanie pełne wzruszeń, wspomnień, ale także doskonała okazja do branżowych dyskusji, wymiany doświadczeń i wzajemnych inspiracji.

Jednocześnie był to bardzo pracowity rok, w którym nie tylko kontynuowaliśmy  rozpoczęte inwestycje, ale też zakończyliśmy wiele prac istotnych z punktu widzenia zarówno mieszkańców, jak i codziennej działalności naszego przedsiębiorstwa. Znacząco rozszerzyliśmy portfolio naszych usług komercyjnych, a zainteresowanie nimi  – m.in. usługą budowy przyłączy wod-kan czy wywozu nieczystości – już teraz pokazuje, że był to bardzo dobry ruch. Uroczyście zakończono dwie bardzo ważne inwestycje – budowę nowego ujęcia wody w Czyżówce i budowę hydroforni w Młoszowej. Z bardzo dobrym rezultatem i w większości własnymi siłami przeprowadzamy też kompleksową modernizację oczyszczalni ścieków w Libiążu.

Red.: Otwarcie nowego ujęcia wody w Czyżówce odbiło się szerokim echem…

Ł.B.: To pierwsza tego typu inwestycja od 40 lat na naszym terenie. Nowe ujęcie wody, dodajmy wody o naprawdę dobrych parametrach, bogatej w minerały, to nie tylko dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy otrzymują dobrą wodę z gwarancją jej stałej, bezpiecznej dostawy, ale dla nas – jako dla przedsiębiorstwa – bardzo duży krok w kierunku uniezależniania się od zewnętrznych dostawców. Przez ostatnie dwa lata ograniczyliśmy zakup wody z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego o 28 % . To bardzo dobry wynik.

Red.: Hydrofornia w Młoszowej była przez mieszkańców chyba jeszcze bardziej wyczekiwana?

Ł.B.: W tym rejonie rzeczywiście występowały problemy, np. z prawidłowym ciśnieniem wody. Hydrofornia zapewni bezpieczeństwo dostaw i właściwe parametry przepływu wody dla mieszkańców ulic: Spacery i Miodowej, umożliwi też zrealizowanie budowy sieci wodociągowej Młoszowa – Karniowice, a w przyszłości może pozwolić na uruchomienie nieeksploatowanego dotychczas przez spółkę ujęcia wody „Buk” w Psarach. Jestem bardzo dumny, że jej budowę udało się zakończyć jeszcze w tym roku, zwłaszcza, że  to nasi pracownicy samodzielnie prowadzili większość prac. Cieszy mnie również dobra współpraca z naszym właścicielem, czyli Związkiem Międzygminnym Gospodarka Komunalna dzięki czemu udało się pozyskać dofinansowanie do naszych inwestycji z Programu „Polski Ład” w kwocie prawie 7 mln zł. W 2024 roku będziemy starali się pozyskać dofinansowanie z funduszy unijnych.

Red.: Jednocześnie kontynuujecie inwestycje w OZE –  nowe instalacje fotowoltaiczne czy rozbudowę  instalacji biogazu w Głównej Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie.

Ł.B.: Aspekt ekologiczny pozostaje kluczowym elementem każdej naszej inwestycji i przedsięwzięcia – chociażby ze względu na stawiane przed nami wymagania, ale również dlatego, że obecnie nie ma innej możliwości jak myślenie o środowisku i poszukiwanie alternatyw w postaci odnawialnych źródeł energii. W 2023 r. uruchomiliśmy trzeci kogenerator biogazu w GOŚ w Chrzanowie, powstała pierwsza w okolicy i jedna z niewielu w Polsce pływająca instalacja fotowoltaiczna na powierzchni wyłączonego dotąd z użytku zbiornika osadowego na terenie SUW Trzebionka. Łączna moc instalacji to 81 kW, a to pozwoli ograniczyć o 20 % ilość kupowanej energii elektrycznej dla bazy Wodociągów Chrzanowskich na Trzebionce.  Tuż po oficjalnym zakończeniu budowy ujęcia wody w Czyżówce stanęła tam również instalacja fotowoltaiczna, która w skali roku pokryje ok. 30 % całkowitego zapotrzebowania urządzeń tego ujęcia na energię elektryczną. Te wszystkie inwestycje sprawiają, że o 11 %  w stosunku do roku 2022 i o aż 20 %  w stosunku do 2021 zmniejszymy zakup energii elektrycznej.

Red.: Wodociągi Chrzanowskie mają też swój własny produkt…

Ł.B.: Po kilku miesiącach prób i testów na terenie oczyszczalni ścieków Libiąż „B” rozpoczęliśmy produkcję organiczno-mineralnego środka poprawiającego właściwości gleby. Już teraz wiemy, że nasz produkt charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami, o czym przekonują wyniki praktycznych testów przeprowadzonych na doświadczalnych poletkach w oczyszczalni. Mamy już certyfikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a od nowego roku mam nadzieję ruszymy z produkcją i promocją GreenPlonu.

Red.: Czy możemy wspomnieć coś o najbliższych planach?

Ł.B.: Nie osiadamy na laurach ani nie zwalniamy tempa. W ramach dalszego uniezależniania się od zewnętrznych dostawców wody planowana jest budowa nowej studni w Ujęciu Wody Lech, oraz rozwój naszych odnawialnych źródeł energii. Od nowego roku będziemy też użytkować nowe samochody elektryczne, które będziemy zasilać wyprodukowanym przez Nas prądem m.in. z modernizowanej biogazowni na chrzanowskiej Oczyszczalni Ścieków. Będziemy też  kontynuować informatyzację spółki oraz automatyzację różnych procesów. Kontynuowane będą też inwestycje w sieć wodociągową i kanalizacyjną. Można powiedzieć, że rozwój jest już na stałe wpisany w nasze plany.

 

 

Źródło: Wodociągi Chrzanowskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 4 stycznia 2024 18:00
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    W Łodzi kradną włazy

    Łódź: ZWIK i Straż Miejska apelują do skupów złomu

    Bierawa: w wyrobisku pow…

    Zbiornik Kotlarnia, powstanie na obszarze gminy Bierawa w dawnym wyrobisku kopalnian…

    Narodowe Centrum Badań i…

    Technologie małej retencji- trwa nabór

    Zaleją wodą nieczynne wy…

    Powstanie sztuczne „pojezierze”