Zagospodarowanie osadów ściekowych

Zainwestowali w środowisko prawie 15 mln zł

Szymon Różański Dodany dnia: 5 grudnia 2023 09:37

Katowickie Wodociągi zostały wyróżnione przez Polska Izba Ekologii Ekolaurem 2023. W ten sposób dostrzeżono inwestycje spółki w tym obszarze, które kosztowały prawie 15 mln zł.

W ostatnim okresie Katowickie Wodociągi zrealizowały kluczowe zadanie inwestycyjne: „Przerzut ścieków sanitarnych z dzielnic: Janów, Nikiszowiec, Giszowiec oraz z terenu Huty Metali Nieżelaznych „Szopienice” do oczyszczalni ścieków „Dąbrówka Mała – Centrum” w Katowicach”.

W ramach zadania wybudowano 1 tłocznię ścieków, 1 km sieci kanalizacyjnej,  1,5 km sieci tłocznej.

Z kolei dzięki działaniu „Transformacja dla środowiska” 1,5 mln m3 ścieków, które wcześniej trafiały do oczyszczalni ścieków "Radocha II" w Sosnowcu, są teraz oczyszczane w oczyszczalni ścieków "Dąbrówka Mała – Centrum" w Katowicach.

Do niedawna ścieki z rejonu katowickich dzielnic: Janów, Nikiszowiec, Giszowiec oraz terenu byłej Huty Metali Nieżelaznych „Szopienice”, trafiały poprzez przepompownię zlokalizowaną nad rzeką Boliną na terenie Mysłowic, do oczyszczalni "Radocha II" w Sosnowcu. Przepustowość przepompowni była zbyt mała, by w prawidłowy sposób tłoczyć dużą ilość ścieków. Dochodziło do awaryjnych zrzutów ścieków i zanieczyszczania środowiska.

„Z myślą o względach ekologicznych i ekonomicznych postanowiliśmy zbudować własny, niezależny system przerzutu ścieków. Realizacja tego zadania rozpoczęła się w 2018 roku, a jej efektem jest nowoczesna tłocznia ścieków przy ul. Hodowców w Katowicach”- informują Katowickie Wodociągi.

 Całkowita wartość inwestycji to ponad 14,7 mln zł, a efekty to nie tylko oszczędności, ale przede wszystkim dbałość o nasze środowisko- podkreśla Spółka.

 

Źródło: Katowickie Wodociągi/FB

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 5 grudnia 2023 09:37
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Mobilne pompy i brama pr…

  W Krakowie podpisano kolejne umowy

  Modernizacja kanalizacji…

  Dębica inwestuje w gospodarkę wod-kan

  Czym różnią się pompy do…

  Pompa głębinowa instalowana w studni kopanej (kręgowej) powinna posiadać dodatkowy, …

  Cracking –metoda na zmi…

  Szczecin: Ruszyły prace na Bartniczej