Ekspolatacja systemów kanalizacyjnych

Zgodnie z ustawą o porządku i czystości

Szymon Różański Dodany dnia: 30 marca 2023 12:38

W Szczecinie ruszyły kontrole pod względem posiadania umowy na wywóz nieczystości z szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości do końca marca mają obowiązek przedłożyć odpowiednie dokumenty.

https://wodociagowiec.pl/media/profile-pictures/urz%C4%85d-miasta-szczecin_LGZ3fDA.png

Gmina Miasto Szczecin, przypomina właścicielom nieruchomości posiadającym bezodpływowe zbiorniki (szamba) oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków o ustawowych obowiązkach właściciela nieruchomości wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach tj.: zapewnieniu utrzymania czystości i porządku przez m. in. przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a w przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych.

Jednocześnie szczeciński magistrat przypomina, iż zgodnie zapisami tej ustawy właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, obowiązani są do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług (opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych) wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie. Teraz miasto sprawdzi, czy wymogi te są spełnione przez mieszkańców.

- Kontrola polegała będzie na wezwaniu właściciela nieruchomości do przedłożenia zawartej umowy z przedsiębiorcą oraz okazaniu dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę (rachunki, faktury vat). Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu szamba - czytamy w komunikacie prasowym Gminy i Miasta Szczecin.

W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków, należy również pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych (zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków), co musi zostać również odpowiednio udokumentowane, tj. poprzez okazanie zawartej umowy na wywóz osadów ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłaty.

Władze Szczecina przypominają również, że usługę wywozu ścieków mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wydane przez Prezydenta Miasta Szczecin. Wykaz firm posiadających wymagane zezwolenie dostępny jest na stronie: http://bip.um.szczecin.pl/chapter_50725.asp

Za niewywiązanie się z obowiązków wynikających z przepisów o utrzymaniu porządku w gminach, właścicielom nieruchomości mogą grozić nawet kary grzywny.

Redaktor Wodociągowiec

Fot. Pomorze Zachodnie Travel

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 30 marca 2023 12:38
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Kiedyś były ich tysiące…

    Kiedyś były ich tysiące - łódzkie zdroje uliczne

    Tak zmieniła się rzeczyw…

    MPWiK Łask: Oczyszczalnia wczoraj i dziś

    XIII Konferencja straty …

    XIII Konferencja straty wody w systemach wodociągowych

    Noc Zawodowców

    Wodociągowcy z Chodzieży obalali stereotypy