Zakład Wodociagoów i Kanalizacji w Szczecinie zakończył realizację programu „Adaptacja do zmian klimatu miasta Szczecina”. Inwestycja trwała od 2021 r., a jej całkowity koszt wyniósł 21,3 mln zł.
Spółka uzyskała na to zadanie niskooprocentowaną pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie w wysokości 15 mln zł.
Inwestycje, które zostały ukończone w ramach programu polegały na budowie nowych, albo przebudowie istniejących sieci wodociągowych. Prace prowadzono m.in. na ulicach: Batalionów Chłopskich, Piechoty, Jaśminowej, Młodzieży Polskiej, Walecznych, Kopernika, Śląskiej, Jana z Kolna, Piotra Skargi. Poważnym zadaniem była też budowa spinki wodociągowej z dzielnicy Załomia do dzielnicy Wielgowo o długości ponad 6 km oraz modernizacja instalacji dezynfekującej ozonem wodę do picia w Zakładzie Produkcji Wody „Miedwie”.
- Projekt złożony z kilkunastu zadań inwestycyjnych zrealizowaliśmy w prawobrzeżnej i lewobrzeżnej części miasta. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa jakości i bezpieczeństwa dostaw wody do picia mieszkańcom Szczecina, a poprzez to adaptacja szczecińskiego miejskiego systemu wodociągowego do postępujących zmian klimatu. Innymi równie ważnymi celami tego zamierzenia były m.in. budowa i modernizacja ujęć i stacji uzdatniania wody oraz przyłączenie do sieci terenów nieobjętych do tej pory infrastrukturą wodociągową - informuje Tomasz Makowski, Rzecznik Prasowy ZWiK Szczecin.
Rzeczowymi efektami realizacji programu są unowocześnienie stacji uzdatniania wody na potrzeby komunalne, budowa i modernizacja sieci wodociągowej o łącznej długości ok. 11,2 km i uzyskanie docelowej wydajności komunalnych stacji uzdatniania wody na poziomie 3200 m3/h.