Ekspolatacja systemów wodnych

Aż 901 metrów ma najgłębsza studnia

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 6 kwietnia 2021 20:34

Wiedzieliście o tym?

Jedno z najgłębszych ujęć wody w Europie znajduje się w…Łodzi

Aż 901 metrów ma najgłębsza studnia, z której pobierana jest woda dla mieszkańców Łodzi. To jedno z najgłębszych w Europie ujęć wód podziemnych, z których pozyskiwana jest słodka woda pitna dla mieszkańców- informuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.

Już 60 lat służy łodzianom najgłębsza z 48 miejskich studni głębinowych. Jej wiercenie w dolinie rzeki Ner trwało aż 7 lat (1953 – 1960). Wówczas drążenie tak głębokich ujęć było niezwykle skomplikowane. Dostępne metody wiertnicze wymagały budowania specjalnych wież. Prace trwały latami. Przy współczesnych technologiach na wykonanie odwiertu o głębokości blisko 1000 metrów potrzeba około 3 miesięcy.

Do poziomu około 100 m odwiert wykonano metodą ręczną - za pomocą świdrów wiertniczych, głębiej stosowano wyciąg mechaniczny (aby uzyskać uderzenie narzędzia w skałę z odpowiednim naciskiem).

Studnia ujmuje wody w obrębie skał okresu dolnej kredy, sprzed ponad 100 milionów lat (piaskowców drobnoziarnistych tzw. „albskich” – nazwa pochodzi od wieku skał – albu. Okres albu trwał ok. 113 - 100,5 mln lat temu). Studnia ma charakter subartezyjski - oznacza to, że bije z niej woda pod bardzo dużym ciśnieniem. Z głębokości 757 metrów słup wody pod ciśnieniem podnosi się ku powierzchni o 733,1 metra (na 23,9 metra poniżej poziomu gruntu).

Wiek wody w studni oszacowano na 4000 lat. Aż tyle czasu potrzebowała woda na przesączanie się przez skały w głąb ziemi, zyskując przy tym doskonałą jakość.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: ZWiK Łódź

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 6 kwietnia 2021 20:34
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Zmiany personalne we wła…

  Krzysztof Woś pełniącym obowiązki Prezesa PGW Wody Polskie

  Ponad stu wystawców i ty…

  Wielki sukces Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń WOD-KAN - Bydgoszcz 2022

  Wodociągi Chrzanowskie d…

  Chrzanów: w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców

  Zamknięcie roku 2022 - p…

  Przełom roku to czas wytężonej pracy działów księgowych