Ekspolatacja systemów wodnych

Aż 901 metrów ma najgłębsza studnia

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 6 kwietnia 2021 20:34

Wiedzieliście o tym?

Jedno z najgłębszych ujęć wody w Europie znajduje się w…Łodzi

Aż 901 metrów ma najgłębsza studnia, z której pobierana jest woda dla mieszkańców Łodzi. To jedno z najgłębszych w Europie ujęć wód podziemnych, z których pozyskiwana jest słodka woda pitna dla mieszkańców- informuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.

Już 60 lat służy łodzianom najgłębsza z 48 miejskich studni głębinowych. Jej wiercenie w dolinie rzeki Ner trwało aż 7 lat (1953 – 1960). Wówczas drążenie tak głębokich ujęć było niezwykle skomplikowane. Dostępne metody wiertnicze wymagały budowania specjalnych wież. Prace trwały latami. Przy współczesnych technologiach na wykonanie odwiertu o głębokości blisko 1000 metrów potrzeba około 3 miesięcy.

Do poziomu około 100 m odwiert wykonano metodą ręczną - za pomocą świdrów wiertniczych, głębiej stosowano wyciąg mechaniczny (aby uzyskać uderzenie narzędzia w skałę z odpowiednim naciskiem).

Studnia ujmuje wody w obrębie skał okresu dolnej kredy, sprzed ponad 100 milionów lat (piaskowców drobnoziarnistych tzw. „albskich” – nazwa pochodzi od wieku skał – albu. Okres albu trwał ok. 113 - 100,5 mln lat temu). Studnia ma charakter subartezyjski - oznacza to, że bije z niej woda pod bardzo dużym ciśnieniem. Z głębokości 757 metrów słup wody pod ciśnieniem podnosi się ku powierzchni o 733,1 metra (na 23,9 metra poniżej poziomu gruntu).

Wiek wody w studni oszacowano na 4000 lat. Aż tyle czasu potrzebowała woda na przesączanie się przez skały w głąb ziemi, zyskując przy tym doskonałą jakość.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: ZWiK Łódź

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 6 kwietnia 2021 20:34
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Kolejna miejscowość w gm…

  Odebrano system kanalizacji sanitarnej w Ligocie Dobrodzieńskiej

  Nielegalny zrzut pod oki…

  Ścieki w Zatoce Puckiej

  Wodociągi Jaworzno reali…

  Jaworzno: samochody ciężarowe, sprzęt i ponad 50 pracowników w akcji zima

  Zielona Góra: nie dla śm…

  Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja kolejny raz apelują do odbiorców