Inwestycje

„Barbara” drąży tunel

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 stycznia 2021 13:41

Trwa budowa Kolektora Wiślanego

„Barbara” drąży tunel

Tarcza AVM Barbara na budowie kolektora MPWiK przebiła się do komory odbiorczej zlokalizowanej za Trasą Toruńską (Armii Krajowej).

Od rozpoczęcia prac, czyli od półtora miesiąca powstało 0,6 km  tunelu nowego kolektora. Prace idą dobrym tempem i wyprzedzają w tej chwili harmonogram. Są dni gdy maszyna drąży po około 30 metrów tunelu dziennie. Teraz tarcza zostanie przeniesiona z komory za Mostem Grota – Roweckiego do komory startowej przy Centrum Olimpijskim, skąd zacznie drążenie w kierunku południowym.

Kolektor pozwoli  czasowo zatrzymać nadmiar ścieków i wód opadowych w trakcie ulewnych deszczy spływających z terenu lewobrzeżnej Warszawy.  Będą one następnie kierowane poprzez planowaną w ramach tej inwestycji, przepompownię Wiślaną do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Pozwoli to na mniej zrzutów ścieków do Wisły. P odstawowa średnica kolektora wyniesie 3,2 m, dzięki czemu będzie w stanie pomieścić ok. 50 tys. m³ wód opadowych. W ramach projektu powstanie również separator oraz pompownia opróżniająca. Na trasie kolektora znajdzie się ok. 70 studni rewizyjnych. Kolektor będzie posadowiony na głębokości od 6 do 15 m.

Budowa Kolektora Wiślanego rozpoczęła się grudniu 2020 roku. Prace na odcinku realizowanym przez Budimex SA o długości 5.5 km zakończą się w 2022 roku. Inwestorem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Koszt inwestycji to ok. 350 mln zł.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Budimex, informacje prasowe

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 stycznia 2021 13:41
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Służby monitorują sytuac…

    Nielegalny zrzut ścieków w Polańczyku

    Świat Wody: Felieton Paw…

    Krótka historia jakości wody pitnej

    Ruszają prace remontowe …

    Próg podpiętrzający dolne stanowisko S.W. Włocławek do poprawy

    Niebeskie Źródła na Mazo…

    Pulsujące gejzery w Polsce