Oczyszczanie ścieków

Bochnia ma nową oczyszczalnię

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 sierpnia 2021 20:30

Bochnia ma nową oczyszczalnię

To najnowocześniejszy obiekt w kraju

Zakończono prace przy rozbudowie i przebudowie oczyszczalni ścieków w Bochni. W projekcie wykorzystane zostały alternatywne i odnawialne źródła energii i inteligentne systemy sterowania.

W ramach oddanej do użytkowania inwestycji IDS-BUD rozbudował linię technologiczną przeróbki osadów ściekowych i zbudowano suszarnię słoneczną osadów ściekowych o powierzchni 1 ha. Wykorzystanie w nich najnowocześniej technologii pozwoli na zmniejszenie wpływu obiektu na środowisko oraz na zmniejszenie jego uciążliwości dla mieszkańców dzięki dezodoryzacji zapachów. Dodatkowo, by obniżyć emisję dwutlenku węgla, postawiono także na alternatywne i odnawialne źródła energii. Źródłem energii dla obiektu jest specjalnie wzniesiona przez IDS-BUD instalacja do wytwarzania i przeróbki biogazu na energię elektryczną i cieplną wraz z montażem i uruchomieniem agregatu kogeneracyjnego.

Rozbudowana oczyszczalnia ścieków w Bochni to jeden z najnowocześniejszych obecnie obiektów tego rodzaju na terenie kraju. W trakcie rozbudowy usprawnione zostało zarządzanie instalacją poprzez budowę inteligentnych systemów sterowania i nadzoru nad całym systemem wodociągowym oraz kanalizacyjnym. We wszystkich obiektach zamontowane zostały urządzenia i sterowniki najlepszych europejskich firm.

Inwestycja kosztowała ponad 77,4 mln zł. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bochni otrzymało na to zadanie 40 mln zł unijnego dofinansowania. Brakującą część funduszy MPWiK dołożyło z własnego budżetu.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: IDS-BUD, materiały prasowe

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 sierpnia 2021 20:30
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Ruszają ważne konsultacje

  Minister Infrastruktury oraz Prezes Wód Polskich zapraszają

  104 mln zł dotacji dla …

  Więcej pieniędzy na inwestycje związane z zagospodarowaniem wód opadowych

  Departament Gospodarki W…

  Nowy departament w Wodach Polskich

  Rada Polityki Pieniężnej…

  Referencyjna stopa procentowa wzrosła do 6,75 %