Pozostałe

Zmiana warty w Wodach Polskich

Szymon Różański Dodany dnia: 19 stycznia 2024 11:30

Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak powołał nowego prezesa PGW Wody Polskie, została nim Joanna Kopczyńska. Zastępcą nowej szefowej będzie natomiast Mateusz Balcerowicz.

Do powołania doszło kolejno 11 i 12 stycznia. Joanna Kopczyńska od stycznia 2021 roku pracowała na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Państwowej Służby Bezpieczeństwa Budowli Piętrzących w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytucie Badawczym. Wcześniej była m.in. przewodniczącą Polskiej Delegacji do Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) oraz przewodniczącą Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniami. Pełniła również funkcję zastępcy dyrektora w Departamencie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej w Ministerstwie Środowiska. Była też zastępcą Prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym. Od kilku lat jest członkiem Rady Naukowej IMGW–PIB.

Joanna Kopczyńska jest absolwentką Uniwersytetu im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie. W 2023 r. na Uniwersytecie Gdańskim uzyskała stopień naukowy doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne na podstawie przedłożonej interdyscyplinarnej rozprawy doktorskiej pod tytułem: „Prawne instrumenty realizacji dyrektyw UE dotyczących ograniczenia uwalniania się do środowiska wodnego biogenów”.

Z kolei Mateusz Balcerowicz został powołany przez Ministra  na stanowisko Zastępcy Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą.

Jak informują Wody Polskie Mateusz Balcerowicz dotychczas pracował jako dyrektor Departamentu Innowacji w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, gdzie był odpowiedzialny m.in. za realizację strategicznych projektów innowacyjnych w rolnictwie, w tym projektu pn. „System Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych” (S2MUR).

Wcześniej pracował m.in. jako Dyrektor Departamentu Zasobów Wodnych w Ministerstwie Środowiska, zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Infrastruktury oraz w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. W 2018 roku pełnił funkcję Zastępcy Prezesa ds. Usług Wodnych w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie.

Jest również członkiem Rady Naukowej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB, a także redaktorem naczelnym miesięcznika naukowego „Gospodarka Wodna”. W przeszłości był członkiem Komitetu Gospodarki Wodnej PAN, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych oddziału Warszawa oraz Rady Naukowej IMGW – PIB.

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 19 stycznia 2024 11:30
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Krzysztof Juszkiewicz no…

  Wodociągowiec.pl zyskał nowego eksperta. Witamy "na pokładzie"!

  XIII. Ogólnopolski Ranki…

  Ex aequo „Warszawa” i „Jastrzębie- Zdrój”

  „Barbara” drąży tunel

  Trwa budowa Kolektora Wiślanego

  Konferencja "Straty wody…

  Konferencja "Straty wody w systemach wodociągowych"