Branża szuka oszczędności
Przy rosnących lawinowo cenach materiałów, w szczególności energii elektrycznej, przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne szukają rozwiązań technicznych i technologicznych prowadzących do zmniejszenia zapotrzebowania na prąd, a co za tym idzie wygenerowania w przyszłości istotnych oszczędności.
Foto: ZWiK Grodzisk Mazowiecki - Oczyszczalnia Ścieków w Chrzanowie
Na pierwszy plan wysunęły się oczywiście fermy fotowoltaiczne. Większość z prowadzonych obecnie inwestycji jest analizowana pod kątem OZE i, o ile jest to technicznie możliwe, instalacje fotowoltaiczne stają się częścią projektów budowlanych.
Czy to faktycznie przyniesie oczekiwane oszczędności? Na dzisiaj trudno powiedzieć, gdyż prawodawstwo w zakresie OZE w ostatnich latach nie było stabilne i nie wiadomo, jak będzie wyglądało w przyszłości. Do tego dodać należy, iż koszty wybudowania fermy fotowoltaicznej w ostatnich latach znacząco wzrosły, a co za tym idzie opłacalność finansowa takiej inwestycji może docelowo okazać się dla branżowych przedsiębiorstw mało atrakcyjna.
Musimy poczekać na pierwsze wnioski wynikające z uruchomionych już, bądź uruchamianych obecnie instalacji. Wówczas można będzie bardziej precyzyjnie ustosunkować się do finansowych efektów tych inwestycji.
Faktem jednak jest bezsprzecznym, iż są to, godne pochwały, działania prośrodowiskowe, które z pewnością, jeśli nawet docelowo nie wygenerują oszczędności, to jednak przełożą się na zmniejszenie zużycia tzw. czarnej energii elektrycznej.