Inne

Polskie i niemieckie lodołamacze w akcji

Damian Simiński Dodany dnia: 17 lutego 2021 09:46

Polskie i niemieckie lodołamacze w akcji

Kruszą Wisłę i Odrę

Rozpoczęły się akcje lodołamania na Wiśle, ale także Szczecińskim Węźle Wodnym (Odra Zachodnia, Odra graniczna i Regalica). Do kruszenia lodu wyruszyły jednostki administrowane przez Wody Polskie. Z pomocą przypłynęły także niemieckie jednostki.

W Zachodniopomorskiem do kruszenia lodu przystąpiło siedem jednostek administrowanych przez Wody Polskie w Szczecinie. Dołączyło do nich sześć jednostek z Niemiec. . Polsko-Niemiecka akcja lodołamania rozpoczęła się wczoraj (wtorek), a może potrwać ponad tydzień, wszystko zależne jest grubości pokrywy lodowej oraz warunków atmosferycznych. Łącznie do rozbicia jest ok. 70 km lodu dryfującego na rzece.

– Lodu może nie ma dużo na Odrze i Regalicy, ale wiemy, że między Szczecinem, a Gryfinem pokrywa jest bardzo szeroka. W perspektywie kilku dni będziemy mieli poważne roztopy, każda wiosna wiąże się z tym, że topnieje śnieg, co może się wiązać z powodziami. Akcja lodołamania ma na celu zapobiegać wszelkiego rodzaju zagrożeniom – poinformował dyrektor RZG Wody Polskie w Szczecinie.

Na Wiśle też kruszą…

Na obszarze administrowanym przez Wody Polskie RZGW w Gdańsku, dwa nowe lodołamacze Puma (czołowy) i Narwal (liniowy) patrolowały Dolną Wisłę od ujścia do Tczewa. W rejonie są notowane średnie stany wód, zalodzenie Wisły utrzymuje się na poziomie 30 proc., czyli mniej o 20 proc. w stosunku dnia wczorajszego. Lód spływa swobodnie i nie zagraża obiektom hydrotechnicznym ani drogowym (mostom).

Na obszarze administrowanym przez RZGW Warszawa, miejscami obserwowane są wysokie stany wód, wodowskaz w Wyszogrodzie wskazuje stan alarmowy, w Kępie Polskiej - stan ostrzegawczy. Sytuacja na Środkowej Wiśle oraz na Pilicy obecnie jest ustabilizowana i trend nie wykazuje zmian. W dniu jutrzejszym zostanie podjęta decyzja w sprawie możliwości kontynuacji lodołamania na Środkowej Wiśle.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Damian Simiński Dodany dnia: 17 lutego 2021 09:46
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Modernizacja magistrali …

  PWiK Wołomin zadbało o niezawodność przesyłu wody

  Burmistrz Goleniowa wnio…

  Wniosek o przeprowadzenie kontroli w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie

  Paweł Rusiecki nowym wic…

  Zmiany kadrowe w Wodach Polskich

  To urządzenie może być b…

  Po co wodociągowcom lokalizator?