Inwestycje

Dodatkowe 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 21 grudnia 2022 08:37

NFOŚiGW przekaże Warszawie dodatkowe 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków. W ubiegły poniedziałek podpisano umowę. Dzięki temu powstanie m.in. 22 km nowej sieci wodociągowej.

Na realizację VI fazy ogromnego projektu pn. „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”, którego całkowity koszt wynosi ponad 1,7 mld zł, stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji miało pierwotnie otrzymać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prawie 487,4 mln zł pożyczki.

- Teraz jednak, na podstawie nowej umowy, kwota wsparcia wzrośnie do niemal 681,4 mln zł, czyli zwiększy się o 194 mln zł. Stolica otrzyma wyższą pożyczkę na realizację wieloletniego projektu, mającego zapewnić mieszkańcom miasta i sąsiednich miejscowości zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków. Powstaną dziesiątki kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz dodatkowe kolektory, a na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka” i „Południe” oraz zmodernizowanego Zakładu Wodociągu Północnego w Wieliszewie zbudowane będą instalacje fotowoltaiczne- informuje biuro prasowe NFOŚiGW.

W ramach dofinansowanej przez NFOŚiGW inwestycji powstaną także 22 km sieci wodociągowej, nastąpi rozbudowa i modernizacja Zakładu Wodociągu Północnego w Wieliszewie (powstaną tam filtry węglowe i instalacja ozonowania pośredniego), kontynuowane będzie rozwijanie systemu zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi oraz poczynione zostaną zakupy pojazdów specjalistycznych do oczyszczania sieci i monitorowania wypływów z niej, a także wyposażenia laboratorium zakładowego w oczyszczalni ścieków „Czajka”. Projekt zakłada również przebudowę oczyszczalni „Południe” w zakresie gospodarki ściekowej i osadowej.

Istotnym elementem warszawskiej inwestycji będzie również sięgnięcie po odnawialne źródła energii (OZE), bowiem projekt przewiduje montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka” i „Południe” oraz w Zakładzie Wodociągu Północnego w Wieliszewie o łącznej mocy około 5,2 MW.

Ekologicznym i społecznym efektem wymienionych przedsięwzięć będzie podłączenie 5700 nowych użytkowników do sieci kanalizacyjnej i 6720 – do sieci wodociągowej. Ilość uzdatnianej wody sięgnie prawie 27,4 mln m sześć. w ciągu roku, a sucha masa komunalnych osadów ściekowych poddawanych procesom przetwarzania wyniesie rocznie 5 tys. ton. Realizacja bieżącego projektu (zapoczątkowanego w 2014 r.) potrwa do roku 2023, a okres spłaty pożyczki zostanie rozłożony na lata 2024-2035. Umowa została podpisana w siedzibie NFOŚiGW, w dniu 16 grudnia.

 

 

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 21 grudnia 2022 08:37
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Wody Polskie i projekt S…

  Minister Infrastruktury zaprasza wszystkich zainteresowanych na półroczne konsultacj…

  11 kilometrów sieci do …

  Wadowice: misja wodociąg, czyli 11 km sieci za 3,5 mln zł

  Sosnowickie Wodociągi wy…

  2 km rurociągu za 1,7 mln zł

  Spotkanie członków Stowa…

  Wielkopolscy wodociagowcy debatowali w Grodzisku Wielkopolskim