Obsługa klienta

Gdański Szlak Wodociągowy otwarty

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 maja 2022 22:36

Na tegorocznych zwiedzających zbiornikowe trio, w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, czeka wiele niespodzianek. Zapisy już ruszyły. Na zwiedzających czeka jak zwykle moc atrakcji i wrażeń.

Na początek krótkie wyjaśnienie, co to jest właściwie Gdański Szlak Wodociągowy? To atrakcja turystyczna, za pomocą której możemy poznać  cuda gdańskiej myśli technicznej i przybliża wiedzę przyrodniczą związaną z najbliższym otoczeniem. Dwa podziemne rezerwuary wody i jedna wieża ciśnień z tarasem widokowym pozwalają zyskać całkiem nowe spojrzenie na miasto. Organizacją wycieczek po szlaku zajmuje się spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

- W ubiegłym roku padł rekord – Gdański Szlak Wodociągowy odwiedziło ponad 19 tys. osób. Liczymy, że również w tym roku uda nam się ten sukces powtórzyć lub pobić rekord, zwłaszcza, że ostre przepisy pandemiczne wpływające na liczbę dostępnych miejsc w tej chwili nie obowiązują – mówi Jacek Skarbek, prezes GIWK Sp. z o.o..

Jako pierwsze otwarte zostały dla zwiedzających:  zbiorniki wody Stary Sobieski i Kazimierz.  

112-letnietni monumentalny zbiornik Stary Sobieski wyróżnia klimatyczne wnętrze, unikalna akustyka (dźwięk niesie się na odległość do 200 m, powracając w formie echa przez nawet 7 sekund) i przekrojowa, interdyscyplinarna wystawa poświęcona historii Gdańska z perspektywy zaopatrzenia w wodę. 13-14 sierpnia zaplanowana jest tu dodatkowa atrakcja – wspólne świętowanie urodzin króla Jana III Sobieskiego.

Zbiornik Kazimierz, umiejscowiony w pobliżu plaży na Wyspie Sobieszewskiej, jest czynnym obiektem, na co dzień dbającym o odpowiednie ciśnienie wody. Wieża ciśnień ma 30 m wysokości, a na jej szczycie znajduje się taras z widokiem na Zatokę Gdańską i Żuławy Wiślane. Dostępna jest tu także interaktywna wystawa o walorach przyrodniczych Wyspy Sobieszewskiej oraz wystawa prezentująca ciekawostki fizyczne związane z funkcjonowaniem zbiornika.

Natomiast od 1 czerwca dla zwiedzających zostanie otwarty Zbiornik Wody Stara Orunia. Termin ten nie jest przypadkowy, otóż trzeba poczekać aż obiekt opuszczą zimujące tu nietoperze. Minionej zimy w zbiorniku naliczono 120 nietoperzy – 71 nocków rudych, 29 nocków Natterera, 19 nocków dużych, a także 1 osobnika niezidentyfikowanego gatunkowo. Wnętrze zbiornika jest częściowo zalane wodą, dlatego zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych w tym celu pomostach. 27-28 sierpnia przewidziana jest dodatkowa atrakcja – Noc Nietoperzy.

Wejście do każdego z rezerwuarów kosztuje 15 zł, zwiedzanie zbiornika Kazimierz jest bezpłatne. Zapisy i bilety tylko on-line na www.szlak.gda.pl.  Dla osób, które zwiedzą trzy zbiorniki i zbiorą trzy naklejki, przewidziano nagrody w postaci puzzli. Zwiedzanie odbywa się zawsze w grupach z przewodnikiem, który jest źródłem unikatowej wiedzy.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 maja 2022 22:36
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Prace pod nadzorem Konse…

    Kraków: trwa remont 100-letnich wodociągów

    Kościan: wymienili membr…

    Wodociągi Kościańskie: trudne zadanie wykonane

    Koszalińscy wodociągowcy…

    Radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego zwiedzili oczyszczalnie

    Pierwsza gmina w Polsce …

    Środa Wielkopolska stawia na pionierskie rozwiązania