Projekt za 40 mln zł
Gdynia zadba o zagospodarowanie wód opadowych
Wart prawie 40 milionów projekt mający na celu zagospodarowanie wód opadowych na swoim terenie realizuje gmina miasta Gdynia – poinformowało Ministerstwo Środowiska i Klimatu. Projektem objęto 4 zadania inwestycyjne położone w zlewniach o łącznej powierzchni 69,74ha.
Projekt nazywa się „Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni - część II”. Jego celem jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu poprzez zwiększenie zabezpieczenia terenów zurbanizowanych miasta przed podtopieniami, zalaniami i nagłymi powodziami występującymi w okresach deszczy nawalnych lub długotrwałych.W ramach projektu założono wybudowanie odpowiedniej infrastruktury technicznej, gdzie występuje jej brak,ale także przebudowę istniejącego systemu kanalizacji deszczowej, który już zawodzi. Planowane jest również zastosowanie różnych urządzeń służących gospodarowaniu wodami opadowymi, pozwalających na retencję wód opadowych, zatrzymanie lub spowolnienie odpływu do odbiornika. Wszystko to ma dać jeden główny efekt- zwiększenie ilości wody retencjonowanej oraz zatrzymanej w gruncie w miejscu jej występowania, a co za tym idzie ograniczenie i spowolnienie odpływu wód opadowych do odbiorników.
Projektem objęto 4 zadania inwestycyjne położone w zlewniach o łącznej powierzchni 69,74ha. Pierwsze z nich to przebudowanie układu odwodnienia na terenie dzielnicy Witomino w Gdyni wraz z budową zbiornika retencyjnego (pow. 60,00ha). Drugie zadanie polegać będzie na zagospodarowaniu wód opadowych na terenie zespołu obiektów oświatowych wraz z terenami sportowymi i dojazdowym układem drogowym w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino w Gdyni (pow. 5,79ha). Kolejny, trzeci etap to budowa systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie osiedla Meksyk w Gdyni (pow. 3,61ha). Ostatnie- 4 zadanie polegać będzie na przebudowie terenów uszczelnionych przy ulicach: Tatrzańskiej, Witomińskiej i Władysława IV w Gdyni (pow. 0,34ha).
Na ww. powierzchni objętej projektem zostanie wybudowana/przebudowana kanalizacja deszczowa grawitacyjna o długości 6,23 km wraz z 7 szt. urządzeń podczyszczających oraz 22 urządzenia służące gospodarowaniu wodami opadowymi: 2 zbiorniki retencyjne otwarte (oba poza ciekami wodnymi) i 6 zespołów komór i skrzynek rozsączających, o łącznej pojemności 3579,80m3, 8 pasaży roślinnych, 1 mulda, 2 rowy odwadniające, 3 dachy zielone, drenaż boisk i bieżni oraz likwidacja powierzchni uszczelnionych i zastąpienie ich nawierzchnią przepuszczalną, o łącznej pow. 3.464,00 m2.
Całkowita wartość projektu wynosi 39 821 955 zł, z czego dofinasowanie ze środków Funduszy Europejskich to 27 633 427 zł