Działalność bieżąca

Głos ws branży wybrzmiał w Sejmie RP

Damian Simiński Dodany dnia: 30 września 2022 11:23

W związku z pracami nad projektem ustawy o szczególnym wsparciu odbiorców wrażliwych oraz jednostek samorządu terytorialnego, z uwagi na dramatyczną sytuację finansową oraz realną groźbę utraty płynności finansowej przez firmy wod.-kan., Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie wystąpiła do Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego, Ministra Infrastruktury Marka Gróbarczyka, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina oraz Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy z wnioskiem o włączenie przedsiębiorstw wod.-kan. do grupy podmiotów wrażliwych, objętych szczególną ochroną, w myśl projektu ustawy o szczególnym wsparciu odbiorców wrażliwych oraz jednostek samorządu terytorialnego.

IGWP wnosi o objęcie branży wodociągowo-kanalizacyjnej parasolem ochronnym poprzez zabezpieczenie maksymalnej ceny energii elektrycznej w wysokości 618,24 zł za 1 MWh.

W minioną środę głos w sprawie branży wybrzmiał także w Sejmie RP. Stało sie to za sprawą Posła na Sejm, dr Jarosława Rzepy, który wniósł z mównicy sejmowej o uwzględnienie branży wodociagowo - kanalizacyjnej we wnoszonej pod obrady sejmu Ustawie.

"Chciałbym powiedzieć o jednej branży, której, mam nadzieję, to wsparcie będzie udzielone, a mianowicie branży wodno - kanalizacyjnej. Tej, która zaopatruje nas w wodę i odprowadza ścieki, tej, w której za I kwartał bieżącego roku ponad 70% przedsiębiorstw wykazało stratę, głównie ze względów na nośniki energii. Ci ludzie operują na infrastrukturze krytycznej. Szanowni Państwo, jeżeli ich nie uwzględnimy w tym wsparciu, to naprawdę problem może być jeszcze większy. On pogłębia się każdego dnia i mam nadzieję, że zostanie to dostrzeżone i oni to wsparcie dostaną, po to, aby Polacy i Polki mieli wodę w kranach i żeby nieczystości były odprowadzane" - powiedział Jarosław Rzepa.

 

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Damian Simiński Dodany dnia: 30 września 2022 11:23
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Odrestaurują przeciwpowo…

  Śluza w Gdańsku zyska lepsze zaplecze

  Wodociągi i Kanalizacja …

  Krzeszowice: trwa realizacja inwestycji za 11,4 mln zł

  Możliwe implikacje maksy…

  Jak ustawę postrzegają branżyści?

  „Moja Woda” w walce z su…

  Pula zwiększona do 230 mln zł