Pozostałe

„Toaleta to nie śmietnik”.

Szymon Różański Dodany dnia: 6 marca 2023 17:57

Naciśnij zdjęcie by odtworzyć video.

Od listopada ub. roku  „Wodociągi Płockie” Sp. z o.o. prowadzi w płockich szkołach podstawowych kampanię edukacyjną pn. „Toaleta to nie śmietnik”. Jej celem jest uświadomienie młodym mieszkańcom, jak duży wpływ na prawidłowe działanie systemu kanalizacji i wodociągów mają nasze codzienne złe nawyki.

Do tej pory lekcje zostały przeprowadzone w 14 szkołach dla blisko 1000 uczniów klas I-III. Zajęcia odbywają się w formie zabaw i konkursów. Przy pomocy specjalnego modelu uczniowie mogą zobaczyć, jak w uproszczony sposób działa kanalizacja. Podczas spotkań prezentowany jest również film „Zmień nawyki”, nagrodzony w - zorganizowanym w ramach unijnego projektu,  konkursie na najbardziej kreatywny i ciekawy materiał filmowy w temacie „Toaleta to nie śmietnik”, autorstwa Leonarda Laskowskiego.

- Chcemy uświadomić uczniom, jak ważne dla nich i miasta jest przemyślane korzystanie z urządzeń sanitarnych w naszych domach. Stawiamy na dobrą zabawę, bo dzieci w takiej formie o wiele szybciej przyswajają wiedzę i pobudzają wyobraźnię. Chcemy, by wiedziały, jakie są skutki wrzucania do toalety przedmiotów, które nie powinny do niej trafić. Widzimy, jak dzieciaki aktywnie uczestniczą w zajęciach, a zdobytą wiedzę przekażą dalej rodzicom, dziadkom i sąsiadom. Niezmiernie nas to cieszy. – mówi prowadząca zajęcia Aleksandra Pokorska z Wodociągów Płockich.

Wciąż wiele osób traktuje toaletę, jak kosz na śmieci. Co miesiąc z sieci kanalizacji sanitarnej Wodociągi Płockie wyjmują ponad 59 ton skratek (największych zanieczyszczeń mechanicznych, ich nazwa pochodzi od krat, na których są zatrzymywane). W ciągu roku jest ich ponad 700 ton! W konsekwencji narażone na zanieczyszczenia jest środowisko naturalne. Dodatkowo dramatycznie rosną koszty związane z usuwaniem awarii kanalizacyjnych oraz unieszkodliwianiem odpadów trafiających do oczyszczalni ścieków. Koszty ponoszone są przez wszystkich mieszkańców Płocka w opłatach za ścieki.

- Dzieci z wielkim zainteresowaniem brały udział w zajęciach. Przyznam szczerze, że sama nie spodziewałam się ile odpadów trafia do  naszych toalet. Moim zdaniem, to bardzo ciekawe lekcje, które dostarczają dużo wiedzy najmłodszym mieszkańcom naszego miastaJoanna Trzaska, nauczycielka SP Nr 13 w Płocku.

Lekcje ekologiczne w ramach kampanii „Toaleta to nie śmietnik” zostaną przeprowadzone dla najmłodszych uczniów we  wszystkich płockich podstawówkach do końca roku szkolnego. W towarzystwie naszej maskotki Wydry Lutry, kolejni uczniowie dowiedzą się przy pomocy magicznego pudełka, co najczęściej trafia do naszych toalet, a nie powinno. Natomiast kolorowy model z symulacją działania sieci kanalizacyjnej pokaże, jakie są skutki nieprawidłowego korzystania z urządzeń sanitarnych w naszych domach.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów trwającej kampanii. Zajęcia mają na celu kształtowanie świadomości dzieci w zakresie ekologii i ochrony środowiska. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim dyrektorom i nauczycielom za entuzjastyczne przyjęcie nas w szkołach i możliwość przybliżenia uczniom problemu nieprawidłowego korzystania z toalet. W  najbliższym czasie Spółka planuje  przeprowadzenie w social mediach równoległej akcji informacyjnej adresowanej do starszej młodzieży – zapowiada Andrzej Wiśniewski, Prezes Wodociągów Płockich.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 6 marca 2023 17:57
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Warszawa: ruszyło drążen…

  Warszawa: ruszyło drążenie kolektora Lindego Bis

  Wodociągi Chrzanowskie b…

  Ambitne plany inwestycyjne

  Umocnienie doliny potoku…

  30 mln złotych na ochronę Nowego Sącza

  Zachodniopomorskie: podm…

  Łobez: mała rzeczka zniszczyła przepust - dziś drogowcy przywrócli ruch na drodze wo…