Goleniów w województwie zachodniopomorskim po raz drugi w tym roku był gospodarzem debaty na temat aktualnych problemów sektora wodociagowo - kanalizacyjnego.
Przypomnijmy, we wrześniu br. debata dotyczyła problemów przedsiębiorstw wod-kan z Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnego przedsiębiorstwa - Goleniowskich Wodociągów i Kanalizacji. Pisaliśmy o tym w artykule "Bezpieczeństwo ciągłości dostaw wody w Gminie Goleniów".
Tym razem jej gospodarze rozszerzyli program o dyskusję na temat stanu branży w ujęciu krajowym. Do Goleniowa zaproszeni zostali wodociągowcy z całej Polski. Obecni byli m.in. Krzysztof Dąbrowski, Prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Tadeusz Rzepecki, Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie - jednocześnie Prezes Zarządu Tarnowskich Wodociągów, czy też Andrzej Wójtowicz, Członek Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie - jednocześnie Prezes Zarządu Wodociągów Słupsk.
Nie zabrakło prawników i finansistów współpracujących z branżą. Obecni byli m.in. mec. Paweł Sikorski, czy mec. Jędrzej Bujny, którzy przedstawili problematykę dotyczącą procesu weryfikacji wniosków o zatwierdzenie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, czy też propozycję projektu zmian legislacyjnych w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
Ryszard Sobieralski, członek zarządu oraz większościowy udziałowiec Przedsiębiorstwa Usług Wodnych i Sanitarnych Sp. z o.o. w Nowogardzie, jednocześnie Członek Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie przybliżył natomiast problematykę wodociągów jako podmiotów wrażliwych, zarządzających infrastrukturą krytyczną oraz odpowiedzialności Państwa w tym zakresie.
Podczas debaty poruszone były także zagadnienia dotyczące wady prawnej, jaką jest możliwości pozataryfowego ustanawiania cen hurtowych na przykładzie aglomeracji śląskiej.
Poza tematyką dotyczącą problemów w branży, nie zabrakło wątków dotyczących możliwości jej rozwoju, jak chociażby możliwości wykorzystania potencjału energetycznego obiektów wodociągowo - kanalizacyjnych.
Po przedstawicielach branży głos zabierali jeszcze samorządowcy i przybyli na spotkanie senatorowie, w tym Senator Zygmunt Frankiewicz, Przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Senator Stanisław Gawłowski, czy też, mieszkająca na co dzień w Goleniowie, Senator Magdalena Kochan, Zastępca Przewodniczącego senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.
Na spotkaniu zabrakło niestety strony rządowej i regulatora. Z zaproszenia organizatora nie skorzystali bowiem przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Wód Polskich.
Foto: Szymon Różański - Wodociągowiec.pl