Działalność bieżąca

Goleniów: trwa akcja protestacyjna związkowców Solidarności w GWiK

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 8 sierpnia 2022 08:56

Trwa akcja protestacyjna prowadzona przez związkowców NSZZ Solidarność w spółce Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja!

Pracownicy żądają podwyżek płac, ale też urealnienia taryf za wodę i ścieki, które od 2021 "są zamrożone" przez Wody Polskie.

„Obecna sytuacja ekonomiczna i gospodarcza, inflacja, wzrost stóp procentowych, dramatyczny wzrost cen energii sprawia, że koszty za I półrocze 2022 roku są o 2 miliony zł. wyższe niż za analogiczny okres 2021 roku. Oznacza to wzrost o 18,7%. Te zwiększone koszty nie mają pokrycia w aktualnie otrzymywanych od klientów należnościach za wodę i ścieki. Wniosek taryfowy, zatwierdzony przez Wody Polskie w roku 2021, ustalony na lata 2021-2024 był kalkulowany w zupełnie innej rzeczywistości ekonomicznej, kiedy inflacja była na poziomie 2,2% zamiast obecnych 15%” – czytamy na stronie GWIK w Goleniowie.

Jak informuje GWiK, Spółka złożyła do Wód Polskich wniosek o skrócenie aktualnie obowiązującej taryfy i ustalenie nowej, która pozwoli na urealnienie cen i wartości przychodów. Niestety RZGW w Szczecinie nie zgodził się na zmianę stawek, uznając tym samym, że są one nieuzasadnionej.

Od kilkunastu dni w GWIK trwa akcja protestacyjna pracowników, prowadzona przez Związek Zawodowy „Solidarność”. Jak informuje lokalna gazeta, Dziennik Goleniowski, protestujący domagają się podwyżek pensji na poziomie 15%, ale też ustalenia nowych, wyższych taryf za wodę i ścieki przez regulatora, czyli Wody Polskie. "Przez te wszystkie lata staraliśmy się, abyście Wy Drodzy Państwo oraz nasz właściciel (gmina Goleniów) byli zadowoleni z naszych usług (...). Niestety w ślad za naszym za-angażowaniem i zwiększeniem zakresu pracy nie rosły adekwatnie nasze wynagrodzenia. (...) Oliwy do ognia dolewa nasz regulator - Wody Polskie- odrzucając wnioski o zmianę taryf cen i stawek opłat. Trwając w tej sytuacji przez kolejne tygodnie dojdziemy do momentu, kiedy nasz pracodawca będzie musiał wybierać – zapłacić faktury za prąd czy przelać nam wynagrodzenia” - czytamy w wystąpieniu pracowników/związkowców Z GWiK, cytowane przez Gazetę.

Zarząd Spółki w pełni popiera postulaty zgłoszone przez pracowników, wyrażone w ramach akcji protestacyjnej, prowadzonej pod auspicjami NSZZ Solidarność: „Każdy z pracowników ma prawo do godnego wynagrodzenia za wykonywaną pracę, które zapewni utrzymanie dla jego najbliższych. Mieszkańcy Gminy Goleniów mają prawo do ciągłych dostaw wody i odbioru ścieków, które to usługi są realizowane z zachowaniem wszelkich wymagań sanitarnych. Zarząd Spółki chce, aby odbywało się to bez jakichkolwiek przeszkód”- czytamy w oświadczeniu Zarządu GWIK.

Według Dziennika Goleniowskiego w sprawę zaangażowały się także władze gminy Goleniowa (właściciel spółki GWIK), które już 16 sierpnia organizują specjalne spotkanie, debatę, na którą zaproszenie otrzymał też dyrektor RZGW ze Szczecina, a także przedstawiciele spółek wod-kan, które pracują na terenie pow. goleniowskiego (GWIK oraz Wodociągi Zachodniopomorskie) i zachodniopomorscy parlamentarzyści. Spotkanie ma być formą dialogu, ale też okazją do zaprezentowania, koniecznych zdaniem branży, zmian w przepisach o taryfach.

GWIK nie jest jedyną spółką wod-kan w takiej sytuacji, gdyż problem ten dotyczy już niemal całej branży. Pomimo stale rosnących kosztów działalności, przedsiębiorstwa wodociągowo - kanalizacyjne nie są w stanie uzyskać pozytywnych decyzji PGW Wody Polskie, zatwierdzających wnioski o ustanowienie nowych stawek opłat, bądź akceptujących wnioski o skrócenie okresu obowiązywania taryf. Dzieje się tak pomimo, podnoszonego przez branżę faktu, iż urealnianie cen za wodę i ścieki jest konieczne dla zbilansowania wydatków przedsiębiorstw.

Wedle informacji uzyskanych przez Wodociągowiec.pl, ponad 80% przedsiębiorstw wod-kan złożyło wnioski o skrócenie taryf, aby móc przetrwać i dalej świadczyć usługi. Stanowisko Wód Polskich na ten moment pozostaje niezmienne, w imię ochrony konsumentów przed wzrostami cen, wnioski przedsiębiorstw nie są akceptowane.

Redaktor Wodociągowiec

Fot. Wodociągowiec.pl

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 8 sierpnia 2022 08:56
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Przepompownia ścieków

    Jak to działa ?

    Rekordowy projekt z rura…

    Rury polskiego producenta zastosowane we Włoszech!

    Trwa nabór na studia pod…

    Przedłużony nabór w ZUT: Uzdatnianie Wody i Oczyszczanie Ścieków

    W Nowym Targu "szamba" p…

    Nowy Targ: właściciele zbiorników bezodpływowych muszą liczyć się z inspekcją