Inwestycje

Historyczna inwestycja wod-kan w Londynie

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 29 stycznia 2021 11:40

Beton do budowy Thames Tadeway dostarczy CEMEX

Historyczna inwestycja wod-kan w Londynie

40.000 ton betonu natryskowego na budowę tunelu ściekowego Thames Tadeway w Londynie w Wielkiej Brytanii, dostarczy koncern CEMEX- prowadzący działalność także w Polsce. Budowa tunelu to największy w historii tego kraju projekt infrastrukturalny związany z budową sieci wodociągowej, przeprowadzony przez brytyjską branżę wodną.

System wodno-kanalizacyjny w Londynie został poddany modernizacji w celu zwiększenia wydajności, przy stale rosnącej liczbie mieszkańców miasta. Obecnie Londyn korzysta ze 150-letniego systemu kanalizacji, który w założeniu miał służyć dla populacji mniejszej niż połowa obecnej. W rezultacie, podczas silnych opadów deszczów, infrastruktura jest bardzo przeciążona.

Nowy 25-kilometrowy tunel będzie przechwytywał, składował i przesyłał nieczystości z dala od Tamizy. Począwszy od Acton w zachodnim Londynie, tunel będzie biegł przez centrum Londynu na głębokości od 30 do 60 metrów, wykorzystując grawitację do przenoszenia odpadów na wschód oraz przetwarzania ich w nowoczesnym obiekcie.

Beton natryskowy CEMEX wykorzystywany jest przy budowie szybów i tuneli w głównej części projektu - na 12,5-kilometrowym odcinku biegnącym pod centrum Londynu, budowanym przez konsorcjum Ferrovial Construction i Laing O'Rourke. Beton wstrzykiwany jest od dołu do góry w trybie ciągłym, aż do ukończenia ściany szybu. W tym celu używa się specjalnej mieszanki, składającej się z ośmiu oddzielnych składników, które w połączeniu gwarantują wysoką wytrzymałość, odpowiednią konsystencję oraz urabialność w ciągu dwóch godzin.

Dostarczany beton spełnia bardzo wysokie wymagania w zakresie wytrzymałości oraz sprawdza się przy szybkim przepompowywaniu. Przy budowie tunelu jest to znacząca korzyść, gdyż długość odcinków rurociągu w niektórych miejscach wynosi do 400 metrów. CEMEX dostarcza produkt do centrum Londynu w ilości 3.000 ton miesięcznie z wytwórni betonu w Buxton.

– Tunel Thames Tideway to projekt realizowany na wielką skalę i ma na celu rozwiązanie poważnych problemów z przepustowością londyńskiego systemu kanalizacji miejskiej. Inwestycja przyniesie duże korzyści dla środowiska oraz mieszkańców tego obszaru, jednocześnie zapobiegnie zanieczyszczeniom, utworzy miejsca pracy, zrewitalizuje gospodarkę wodną oraz zapewni nowe obszary przestrzeni publiczne – powiedział Sergio Menendez, Prezes CEMEX EMEAA. – Jesteśmy dumni, że możemy współpracować ze światowej klasy wykonawcami przy budowie kluczowej infrastruktury, w sposób możliwie najbardziej zrównoważony i opłacalny, dla jednego z największych miast świata – dodał.

CEMEX w Polsce

CEMEX został założony w 1906 roku. Wtedy to w północnym Meksyku została uruchomiona cementownia Cementos Hidalgo. W 1985 roku CEMEX przejął strategiczne cementownie w Hiszpanii, Wenezueli, Stanach Zjednoczonych, Panamie i Dominikanie. Był to początek międzynarodowego koncernu. W Polsce, CEMEX jest obecny od marca 2005 roku. CEMEX Polska jest członkiem jednego z największych na świecie koncernów produkujących materiały budowlane, należymy do krajowej czołówki producentów cementu, betonu towarowego i kruszyw.

Baza produkcyjna firmy w Polsce obejmuje dwie cementownie: w Rudnikach i Chełmie, 9 kopalni kruszyw i największą w kraju sieć 40 wytwórni betonu towarowego. Korzystając z doświadczeń, wiedzy i kapitału międzynarodowego koncernu, CEMEX Polska stosuje międzynarodowe uznane standardy produkcji i zarządzania, dostarczając na polski rynek materiały budowlane najwyższej jakości. Roczna produkcja całego koncernu wynosi: 95,6 mln ton cementu, 55 mln m3 betonu towarowego oraz ponad 160 mln ton kruszyw. Do firmy należy ponad 300 zakładów na całym świecie.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: inf. prasowa CEMEX

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 29 stycznia 2021 11:40
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Łódź: cztery kilometry n…

    Modernizacja sieci wodociagowej siedmiu ulic za ponad 11 mln zł

    „Polska Geotermia Plus”-…

    Zbadają możliwość czerpania ciepła z wnętrza ziemi

    GWiK Goleniów wzywa Prok…

    Czy Prokuratura weźmie udział w procesie skrócenia okresu obowiązywania taryf?

    Wodociągi Chrzanowskie: …

    Chcą sprzedawać osad rolnikom