Inne

Inwestycja przy wale rzeki Czarny Dunajec

Marcin Simiński Dodany dnia: 29 października 2024 14:05

W urzędzie Miasta w Nowym Targu odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Wód Polskich w sprawie inwestycji pn.: „Odwodnienie odcinka ul. Grel od skrzyżowania z ul. Starokrakowską przez Wiadukt na „Zakopiance” (DK47) do skrzyżowania z ul. Św. Anna w Nowym Targu i zrzutu wody opadowej do potoku Czarny Dunajec”. Prace będą kontynuowane.

Inwestycja Gminy Miasta Nowy Targ obejmowała między innymi wykonanie 3 przepustów wałowych zakończonych wylotami z klapami zwrotnymi. Przepusty miały być wykonane metodą bezwykopową (przewiertem i przeciskiem) w podłożu wału, na głębokości nie mniejszej niż 1,0 m pod podstawą wału, a przewiert miał być zabezpieczony iniekcjami zaczynu cementowo-bentonitowego.
W ramach tych działań nie miały być prowadzone prace związane z rozkopaniem korpusu lewego wału przeciwpowodziowego potoku Czarny Dunajec.

W trakcie kontroli pracownicy Wód Polskich stwierdzili znaczne uszkodzenie skarpy odwodnej oraz uszkodzoną darninę na skarpie odpowietrznej wału,  co jest niezgodne z zapisami decyzji zwalniającej z zakazów określonych w art. 176 ustawy Prawo wodne oraz decyzji pozwolenie wodnoprawne, które Inwestor zobowiązany był uzyskać przed rozpoczęciem realizacji inwestycji.

Wszystkie te działania w obecnym okresie pogodowym powodują lub mogą powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa budowli wałowej. W związku z powyższym Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zwrócił się z wnioskiem do Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu  o przeprowadzenie pilnej kontroli w zakresie swoich kompetencji.

W Urzędzie Miasta w Nowym Targu odbyło się spotkanie, w podczas którego ustalono, iż:

  1. w terminie natychmiastowym i bezwzględnie Wykonawca wykona grodzę tymczasową w celu zabezpieczenia wykopu pod nieckę wypadową oraz naruszonego korpusu wału od wystąpienia wysokiej wody w korycie rzeki. Ponadto w razie konieczności spowodowanej wystąpieniem opadów atmosferycznych Wykonawca zabezpieczy korpus wału pozbawiony darni, foliami i workami z piaskiem.
  2. Po zakończonych pracach skarpa odwodna wału zostanie wyprofilowana zgodnie ze spadkiem istniejącym na sąsiednich (nienaruszonych) odcinkach wału, a następnie zadarniona, a Wykonawca przedstawi PGW WP badania stopnia zagęszczenia wału wykonane przez uprawnionego geologa.
  3. Wykonawca będzie prowadził roboty od strony odpowietrznej w technologii zabezpieczającej wykop szalunkami systemowymi, tak aby w żaden sposób nie doszło do naruszenia skarpy odpowietrznej wału i jednocześnie całej konstrukcji wału.
  4. Korpus wału w rejonie prowadzonych prac (po stronie odwodnej i odpowietrznej), po zakończeniu budowy, zostanie uporządkowany a w miejscach powstałych ubytków darni zadarniony.
  5. Wykonane tymczasowe elementy niezbędne do prawidłowego prowadzenia prac oraz nadmiar materiału zostaną usunięte, a teren przywrócony do stanu pierwotnego.
  6. Wykonawca będzie prowadził na bieżąco dokumentację fotograficzną prowadzonych etapów robót.
  7. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych wykonawca deklaruje wykonanie ściany czołowej w okresie do 3 tygodni.
  8. PGW Wody Polskie w świetle powyższych ustaleń wyrażają zgodę na kontynuację robót zgodnie z ustaleniami podczas spotkania.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 29 października 2024 14:05
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Wodociągi Dębickie uzysk…

    Wodociągi Dębickie uzyskały dofinansowanie - będzie kanalizacja w ulicy Macha

    Ostatni moment na legali…

    Koniec z nielegalnymi zrzutami ścieków?

    Wodociągi Jaworzno inwes…

    Montaż dwóch kolejnych przepływomierzy

    Czekali na decyzję dwa l…

    Poznań: Nowe taryfy za wodę i ścieki