Inwestycje Materiały wod-kan

Inwestycje w ekologię Lublin: Oczyszczalnia zasilana słońcem

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 listopada 2020 15:39

Inwestycje w ekologię. Lublin: Oczyszczalnia zasilana słońcem

Na terenie Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” oficjalnie zakończyła się budowa elektrowni fotowoltaicznej. Teraz energia ze źródeł własnych zaspokoi aż 70 proc. ogólnego zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną. Dodatkowe roczne oszczędności wyniosą 850 tys. zł.

- Jestem ogromnie dumny z tej inwestycji. Wpisuje się w dynamiczny rozwój miasta i pokazuje, że nasze spółki świetnie inwestują uzyskując bardzo dobry efekt ekonomiczny, a w tym przypadku również ekologiczny – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” rozpoczęła pod koniec stycznia 2020 r. Projekt realizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie obejmuje instalację złożoną z 6552 paneli monokrystalicznych, rozmieszczoną na obszarze ok. 4 hektarów. Stalowa konstrukcja nośna waży blisko 102 tony. Na konstrukcji wsporczej zainstalowano 118 ton ogniw fotowoltaicznych, obliczonych na moc szczytową 1998,36 kWp. Dodatkowo, w ramach realizacji kontraktu „Zarządzanie energią”, na dachu budynku stacji dmuchaw zainstalowana została mikroinstalacja fotowoltaiczną o mocy 40 kWp.

Biorąc pod uwagę przewidywaną roczną produkcję energii w instalacji fotowoltaicznej w wysokości 2050 MWh oraz aktualne ceny zakupu energii elektrycznej na rynku, roczne oszczędności z tytułu niezakupienia energii od dostawców zewnętrznych wyniosą ok. 850 tys. zł – powiedział  Sławomir Matyjaszczyk, Prezes Zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W przypadku utrzymywania się w naszym kraju trendu wzrostowego cen energii w najbliższych latach, oszczędności będą odpowiednio większe.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej jest kolejnym etapem realizacji strategii MPWiK zakładającej maksymalne wykorzystanie energii własnej. Już od 2000 roku firma wykorzystuje biogaz, pozyskiwany z fermentacji osadów ściekowych, do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Obecnie z biogazu oczyszczalnia uzyskuje rocznie energię elektryczną na poziomie ok. 10 000 MWh. Po uruchomieniu elektrowni fotowoltaicznej energia ze źródeł własnych zaspokoi ok. 70 proc. ogólnego zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną.

Tylko od 2007 r. w zespołach prądotwórczych zasilanych biogazem wyprodukowano ponad 76 300 MWh, co odpowiada oszczędnościom na zakup energii w tym okresie w wysokości ponad 25,4 mln zł – wyjaśnił Andrzej Pecio, Dyrektor Oczyszczalni Ścieków „Hajdów”.

Koszt inwestycji to 8 123 000 zł brutto. Zwrot kosztów nastąpi najpóźniej w ciągu 6-7 lat - przy obecnych cenach energii (przy rosnących cenach za energię ten zwrot nastąpi wcześniej). Wykonawcą inwestycji, na zlecenie MPWiK Lublin, była lubelska firma „Taylor”.

Warto dodać, że MPWiK w Lublinie równomiernie prowadzi modernizację oczyszczalni korzystając ze środków unijnych. Projekt jest realizowany od 2002 roku, a jego zakończenie zaplanowano na rok 20222. W ramach tego zadania unowocześniona ma być cała technologia oczyszczania ścieków, a sama oczyszczalnia wyposażano w nowoczesne systemy sterowania. Wszystko to łączy jeden cel- ochrona środowiska wolnego od zanieczyszczeń.

Opr. red.Wodociagowiec.pl

Źródło: MPWiK Lublin

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 listopada 2020 15:39
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  XIII Konferencja straty …

  9-10 grudnia 2021r., Hotel Atut, Licheń

  Modernizacja kolektora t…

  Od marca 2020 roku MPWiK realizuje inwestycję kanalizacyjną.

  Kłopoty MPWiK Wrocław

  Kontrolna Wód Polskich i zawiadomienie na policję

  UWAGA: OSTRZEŻENIE HYDRO…

  IMGW ostrzega przed zagrożeniami hydrologicznymi