Uzdatnianie i dystrybucja wody

To będzie najnowocześniejszy taki blok energetyczny

Marcin Simiński Dodany dnia: 26 kwietnia 2023 09:25

Rozpoczęła się budowa magistrali rurociągowych, którymi przesyłana będzie woda do i z elektrowni gazowo-parowej CCGT w Grudziądzu. 

Elektrownia wyposażona zostanie w zamknięty system obiegu, dzięki czemu jej zapotrzebowanie na wodę z Wisły ograniczone będzie do niezbędnego minimum.

Rozpoczęte prace to kolejny etap w realizacji projektu istotnego dla wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Rurociągi zasilające i zrzutowe wody połączą elektrownię z ulokowanymi w sąsiedztwie rzeki Wisły ujęciem i pompownią wody oraz Rowem Hermana.

Dzięki tym instalacjom możliwe będzie uruchomienie oraz bezpieczna praca nowego, stabilnego źródła energii – budowanego w Grudziądzu bloku gazowo-parowego o mocy ok. 560 MW, który będzie w stanie zasilić w energię elektryczną setki tysięcy gospodarstw domowych. Generalnym wykonawcą instalacji jest Budimex SA. Zgodnie z aktualnym planem prace, mają zostać zakończone w połowie 2024 roku.

Blok energetyczny CCGT Grudziądz będzie jedną z najnowocześniejszych elektrowni gazowo-parowych w swojej klasie. Jego konfiguracja bazowała będzie na najnowocześniejszych rozwiązaniach technicznych, zapewniających jednostce wysoką sprawność wytwarzania energii elektrycznej przy jednoczesnej minimalizacji oddziaływania na środowisko.

„Elektrownia w Grudziądzu stanowi też istotny element strategii Grupy ORLEN, zapewniając zauważalny krok w transformacji polskiej energetyki. Jednostka dzięki wysokiej sprawności, niskim wskaźnikom emisji oraz wysokiej elastyczności pracy, zapewniała będzie stabilizację pracy polskiego systemu elektroenergetycznego i wsparcie dla rozwijanych równolegle, przez inne spółki z Grupy ORLEN, źródeł odnawialnych”- czytamy w komunikacie prasowym spółki Energa.

W grudniu 2021 roku spółka CCGT Grudziądz zawarła z PSE 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem świadczenia usługi mocowej przypadającym na rok 2026. W czasie realizacji umowy, kontraktującej łącznie 518 MW, spółka może liczyć na przychód sięgający co najmniej ok. 3,52 mld zł- zapewnia biuro prasowe Energa.

 

Opracowano na podstawie materiałów Energa

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 26 kwietnia 2023 09:25
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Ekofestyn w Gliwicach

    PWiK Gliwice: edukacja ekologiczna na miejskim ekofestynie - zebrali 666 butelek PET

    Zabezpieczenie się przed…

    PKN ORLEN i Wodociągi Płockie wspólnie przeciw powodzi

    Wodociągi Chrzanowskie: …

    Wodociągi Chrzanowskie: budowa kanalizacji sanitarnej

    Białystok: roboty w tune…

    Białostockie Wodociągi finalizują budowę magistrali wodociągowej