Trendy

Jak mądrze gospodarować wodami dorzec

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 14 kwietnia 2021 17:29

Ruszają konsultacje

Jak mądrze gospodarować wodami dorzeczy

Minister Infrastruktury oraz Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zapraszają do udziału w półrocznych konsultacjach społecznych aktualizacji Planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy - IIaPGW.

Konsultacje, w ramach których odbędzie się 15 spotkań konsultacyjnych w całej Polsce, będą prowadzone od 14 kwietnia 2021 roku do 14 października 2021 roku. To najważniejszy etap realizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie projektu oraz okazja dla wszystkich mieszkańców do wpłynięcia na kierunek gospodarowania wodami także w najbliższej okolicy.

– Woda jest ważna nie tylko dla każdego z nas, ale także dla wszystkich sektorów gospodarki i środowiska. Zapewnienie równowagi między potrzebami korzystania z zasobów wodnych a utrzymaniem dobrego stanu wód jest kluczowe, aby przyszłe pokolenia cieszyły się z wód dobrej jakości. Liczymy na szeroki udział społeczeństwa i wszystkich zainteresowanych w konsultacjach projektów tych kluczowych dokumentów planistycznych w gospodarce wodnej – powiedział Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Przygotowaliśmy kompleksowy projekt planów gospodarowania wodami na 9 obszarach dorzeczy. To kluczowy dokument planistyczny obok planu przeciwdziałania skutkom suszy i planów zarządzania ryzykiem powodziowym, opracowywany przez PGW Wody Polskie. Zawiera blisko 170 propozycji działań, których celem jest utrzymanie i poprawa stanu wód w najbliższych latach, ze wskazaniem jednostek odpowiedzialnych za ich wdrożenie. Rozpoczęcie konsultacji społecznych otwiera możliwość szerokiego spojrzenia społecznego na gospodarowanie wodami w naszym kraju – powiedział Paweł Rusiecki, zastępca prezesa PGW Wody Polskie ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym.

Plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy to jedne z najważniejszych dokumentów planistycznych w gospodarce wodnej, opracowywanych przez PGW Wody Polskie. Stanowią podstawę podejmowania decyzji kształtujących stan zasobów wodnych i określają zasady gospodarowania nimi. Zawierają zestaw działań, jakie należy podjąć, aby osiągnąć lub utrzymać co najmniej dobry stan wód i ekosystemów od nich zależnych. Dzięki temu możliwa jest poprawa stanu krajowych zasobów wodnych przy jednoczesnym korzystaniu z nich w sposób zrównoważony.

Te kluczowe dokumenty planistyczne odnoszą się do 9 obszarów dorzeczy w Polsce: Wisły, Odry, Dniestru, Dunaju, Banówki, Łaby, Niemna, Pregoły i Świeżej. Zostaną one przygotowane wraz z rekomendacjami działań dla wszystkich jednolitych części wód, obejmujących: zbiorniki wód stojących - jeziora, stawy, oczka wodne, rzeki, potoki, strumienie, przybrzeżne fragmenty wód morskich i wody podziemne.

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 14 kwietnia 2021 17:29
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Nowoczesne pojazdy, ekol…

    Stołeczne Wodociągi inwestują w ekologiczną flotę samochodową

    Nowy prezes Dąbrowskich …

    W dniu 30 czerwca br. Rada Nadzorcza Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o. dokonała zmia…

    Kranowiaka na Cracovia M…

    Wodociągi Miasta Krakowa dbały o nawodnienie biegaczy

    Jest stanowisko Izby Gos…

    Stanowisko w sprawie awarii kolektora ściekowego w Warszawie.