Trendy Pozostałe

Kamila Pawlak z II nagrodą w międzynarodowym konkursie

Damian Simiński Dodany dnia: 27 października 2021 12:35

Polka, Kamila Pawlak z II nagrodą w międzynarodowym konkursie za projekt inteligentnej umywalki z sygnalizacją poziomu zużycia wody!

 

14 października br studentka II stopnia Projektowania Produktu na Akademii Sztuki w Szczecinie, Kamila Pawlak otrzymała II nagrodę w międzynarodowym konkursie 10th Roca International Design Contest w kategorii: Water&Energy za projekt umywalki, która zwraca uwagę na oszczędność w gospodarstwie domowym oraz automatyczne zachowania podczas codziennej higieny.

To nie pierwszy innowacyjny projekt Pani Kamili. Jak dowiedział się Wodociagowiec.pl jest ona autorką kilku innych projektów opartych na obserwacji zmiany świata i problemów życia codziennego. W 2020 roku zrealizowała z wyróżnieniem dyplom w pracowni Macieja Karpiaka.

„Do powstania projektu pchnęła mnie zmieniająca się sytuacja wody w Polsce i na świecie – mówi Kamila Pawlak – „Pojawiające się w gazetach oraz internecie statystyki, artykuły, zdjęcia i filmy sprawiły, że zaczęłam analizować dogłębniej temat zmieniającego się klimatu. Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi odbiorców na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym przy codziennej czynności jaką jest higiena.”

W projekcie autorka zawarła takie kwestie jak: minimalne i maksymalne zużycie wody, przykłady jej zużycia, wpływ koloru i jego znaczenie na użytkownika, opis wykorzystanego materiału oraz działanie sygnalizacji świetlnej.

Jak zauważa Kamila Pawlak, za pomocą projektu chce ona nie tylko doprowadzić do oszczędzania wody, ale również podać argumenty, które nakłonią do zmian i codziennej motywacji w jej ograniczaniu.

„Umywalka dedykowana jest gospodarstwom domowym. Za najczęstsze miejsce wykorzystywania wody wyróżnia się łazienkę. Zauważyłam, że przyczynia się do zużycia znacznych ilości wody, na przykład przy podstawowych czynnościach związanych z higieną osobistą. Owe czynności weszły nam w nawyk niekontrolowany, co oznacza, że często nie zwracamy uwagi na marnotrastwo. Zużycie wody w tej części domu nie jest przedstawiane po każdej z czynności, którą wykonujemy. Zaprojektowałam zatem umywalkę, która może ograniczyć konsumpcję wody poprzez szybką informację zwrotną w postaci koloru” – dodaje Kamila Pawlak.

Aspektem, który zainteresował i zainspirował projektantkę był kolor – jego wykorzystanie w codziennym życiu oraz informacja zwrotna jaką ze sobą niesie. Przyczynia się do szybkiej nauki i zapamiętywania, dzięki temu pomoże w szybszym korzystaniu z umywalki, a co za tym idzie zmniejszy zużycie wody w gospodarstwach domowych. Stosując kolory zaznaczam moment, w którym powinniśmy zakręcić wodę.

„Celowo chcę pobudzić naszą uwagę i wywołać natychmiastową reakcję. Zainstalowany w baterii przepływomierz przelicza wodę w litrach i przesyła informację do oświetlenia. W tym celu wybrałam 3 kolory: kolor żółty – zapala się jako pierwszy po upływie 0,5 litra wody, kolor pomarańczowy – zapala się w drugiej kolejności po upływie 1 litra wody, kolor czerwony – zapala się jako ostatni po upływie 2 litrów wody” – podsumowuje autorka projektu.

Nas natomiast, obok aspektów środowiskowych, cieszy fakt, iż autorami tak daleko idących i innowacyjnych rozwiązań są polscy studenci, którzy swoje pasje i zainteresowania przekładają na pracę zawodową, chcąc nimi zarazić jak najszerszą grupę ludzi.

Trzymamy kciuki za wdrożenie projektu i kolejne innowacyjne propozycje w zakresie ochrony zasobów wodnych i środowiska naturalnego!

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Damian Simiński Dodany dnia: 27 października 2021 12:35
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Przebudują most na Regal…

    Szczecin: rusza inwestycja zw. z ochroną przeciwpowodziową

    W Łodzi kradną włazy

    Łódź: ZWIK i Straż Miejska apelują do skupów złomu

    Przepompownia ścieków

    Jak to działa ?